سه شنبه, 22 ارديبهشت 1394 ساعت 13:09
خواندن 1876 دفعه

کتابشناسی کاظمین

«كتابشناسی كاظمین» شامل اطلاعات آثار منتشر شده به زبانهای مختلف درباره امام كاظم و امام جواد (علیهما السلام) و نیز شهر كاظمین از ابتدا تا مهرماه ۱۳۹۳ است. این كتاب به كوشش اباذر نصراصفهانی در پژوهشكده حج و زیارت تهیه شده و توسط نشر مشعر منتشر شده است.

این كتاب شناسی، گزارشی از آثار و منابع منتشره، اعم از كتاب ها، مقاله ها و پایان نامه های حوزوی دانشگاهی درباره امام كاظم و امام جواد (علیهما السلام) است. همچنین به جهت اهمیت شهر «كاظمین»، كه حرم این دو امام معصوم در آن واقع است و از همین رو به این نام مشهور شده است، نوشته هایی كه درباره این شهر در حوزه های تاریخی، جغرافیایی، معماری، مردم شناسی، فرهنگی و… منتشر شده نیز معرفی شده اند.

اطلاعات گردآوری شده توسط محقق، در سه فصل تنظیم شده است؛ در فصل نخست، آثاری كه درباره امام موسی كاظم (علیه السلام) نوشته شده، معرفی شده است. فصل دوم، به معرفی آثار نوشته شده درباره امام جواد (علیه السلام) اختصاص دارد و در فصل سوم اطلاعات آثاری كه درباره شهر «كاظمین» منتشر شده، آمده است. همچنین در هر فصل، اطلاعات آثار در سه بخشِ كتاب ها، پایان نامه ها و مقالات تفكیك شده اند و نیز در هر قسمت، منابع بر اساس زبان متن تفكیك شده اند.

تلاش محقق بر این بوده كه با بهره گیری از روشهای متعدد و استفاده از روشهای جست وجوی پیشرفته، تمامی منابعی كه درباره موضوعات فوق به زبان های مختلف و در كشورهای مختلف، منتشر شده شناسایی و معرفی كند. با توجه به اینكه این پروژه در مهرماه ۱۳۹۳/ ذیحجه۱۴۳۵ق. به اتمام رسیده، باید زمان انتشار آثار معرفی شده در این كتاب شناسی را تا این زمان در نظر گرفت.

گزارش آماری: در این كتاب شناسی ۱۳۵۱ اثر معرفی شده است. ۷۷۳ مورد از این آثار درباره حضرت امام موسی كاظم (علیه السلام)، ۵۳۵ مورد درباره امام جواد (علیه السلام) و ۴۳ مورد درباره شهر كاظمین است.

آثاری كه درباره امام كاظم (علیه السلام) است، شامل ۳۹۹ عنوان كتاب (از این تعداد ۶۱ عنوان ویژه گروه سنی كودكان و نوجوانان است)، ۴۷ عنوان پایان نامه و ۳۲۷ عنوان مقاله است. از نظر زبانی، ۴۶۶ اثر به زبان فارسی، ۲۷۷ اثر به زبان عربی و ۳۳ عنوان به زبان های دیگر است.

همچنین آثاری كه درباره امام جواد (علیه السلام) شناسایی شده، شامل ۳۲۲ كتاب (از این تعداد ۵۳ عنوان ویژه گروه سنی كودك و نوجوان است)، ۱۸۳ مقاله و ۳۰ پایان نامه است. بررسی زبانی ۵۳۵ اثر، بیانگر این است كه ۴۰۰ مورد به فارسی، ۱۲۲ مورد به زبان عربی و ۱۳ اثر به زبان های دیگر است.

كتاب «كتاب شناسی كاظمین: فهرست واره آثار منتشر شده درباره امام كاظم و امام جواد (علیهما السلام) » به كوشش اباذر نصراصفهانی در پژوهشكده حج و زیارت تهیه شده و توسط نشر مشعر در ۲۱۲ صفحه و در قطع رقعی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ منتشر شده است.

شایان ذكر است، تاكنون حدود یكهزار عنوان كتاب از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج وزیارت در پژوهشكده حج وزیارت تولید و منتشر شده است كه متن تمامی این كتاب های به صورت الكترونیكی در [كتابخانه پایگاه اطلاع رسانی حج] برای استفاده بهینه محققان و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی قابل دسترسی است.

 

دانلود متن کامل کتاب

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی حج