چهارشنبه, 17 خرداد 1396 ساعت 15:30

جستاری درباره بصائر الدرجات

نام کتاب: جستاری درباره بصائر الدرجات

نویسنده: مجید جعفری

ناشر: امامت اهل بیت علیهم السلام

چکیده:

در طول تاریخ بلند امامت، همواره احادیث رسول خدا و اهل بیت پاک ایشان (صلوات الله علیهم اجمعین) دومین رکن اساسی در اثبات و تبیین مسائل و موضوعات امامت بوده است.

از این رو، از همان دهه های نخستین ظهور اسلام، عالمان و فرهیختگان بر جمع آوری و نشر این میراث گران بها بسیار همت گمارده و حفظ این سرچشمه معارف علوی را سرلوحه تلاش خود قرار داده اند.

از میان صدها اثر حدیثی که توسط راویان و محدثان امامیه نگاشته شده است برخی آثار به سبب ویژگی هایشان از جایگاهی تاثیرگذار و نقشی درخشان بر مباحث امامت برخوردارند.

یکی از نخستین آثار برجای مانده از این دست، کتاب «بصائر الدرجات الکبری» نگاشته محدث جلیل القدر محمد بن حسن صفار قمی (م290 ه.ق) است که محضر امام عسکری (علیه السلام) را درک کرده است. این کتاب دارای امتیازات خاصی در مباحث امامت است به گونه ای که آشنایی عمیق با این اثر بر هر امامت پژوهی امری شایسته و بایسته است.

کتاب «جستاری درباره بصائر الدرجات» که به همت فاضل ارجمند جناب آقای مجید جعفری رقم خورده است در ابتدا به تفصیل به معرفی شخصیت مولف کتاب «بصائر الدرجات» و فضای علمی فرهنگی زمانه وی پرداخته و سپس از تاثیر این اثر بر دیگر آثار حدیثی شیعه، سخن به میان رانده است. در چهار فصل بعد، گزارشی تفصیلی از محتوای کتاب «بصائر الدرجات» ارائه شده و سپس در شش فصل به کتابشناسی، اعتبارسنجی و پاسخ به پرسش هایی در همین باب پرداخته شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه آن به آدرس: قم، خیابان معلم، ساختمان ناشران، طبقه همکف، غرفه 11 مراجعه فرمایند.