علم امام از مؤلفه های اساسی امامت در منظومه ی اندیشه ی شیعی است و در قرآن و روایات اهمیت چشمگیری به آن داده شده است. این مؤلفه از گذشته ی دور مورد توجه عالمان و اندیشمندان امامیه قرار گرفته، تا جایی که آن را از ویژگیهای بنیادین در این منظومه قلمداد می نمایند. علم امام ابعاد وسیع و گوناگونی دارد.
یکی از مسایل مطرح در بخش کیفیت علم امام، مسئله ی ازدیاد و افزایش آن است. بدین معنا که آیا علم امام افزایش پذیر است و توسعه می یابد و یا اینکه خداوند یک باره علم را به آنان عطا فرموده و از ابتدا تا انتها این علم همواره ثابت و بدون تغییر می ماند؟ با توجه به تاکید اهل بیت علیهم السلام بر این مسأله در روایات متعدد ، این نگاشته بر آن است تا مسأله ازدیاد علم امام را مبتنی بر متون وحیانی و از ابعاد مختلف همچون کیفیت ، زمان ، مکان و محتوای علم افزون بررسی نموده و مهمترین شبهات مطرح شده در این زمینه را پاسخ دهد.

 

 دریافت فهرست PDF

 

 

 

پرسش پژوهش حاضر این است که باور به علم ویژه و الهی و به خصوص علم غیب امامان أهل بیت علیهم‌السلام چگونه در میان شیعه منتشر شد و ابعاد آن شامل چه تفاصیلی بود و مناسبات شیعیان با ائمه علیهم‌السلام چگونه این روند را شکل می‌داد. بر این اساس پرداختن به موضوع علم الهی امام در باور شیعیان می‌تواند یکی از حلقه‌های تکمیل جریان مطالعات تاریخ فکر شیعی باشد که تاکنون به گونه تفصیلی به آن پرداخته نشده است. اهتمام این نوشته بر این بوده که به یک نظریه تاریخی پیرامون باور شیعیان به علم الهی اولیاء خدا دست یابد که بتواند فرایند تحولات باور شیعیان نخستین را به تصویر بکشد و بیشترین شواهد و قرائن را در ساختار و منظومه خود تبیین و توجیه نماید و برخی قرائن را که بعضاً به‌عنوان معارض موردتوجه قرارگرفته است در یک بافت اجتماعی و تاریخی تفسیر نماید.

 دریافت فهرست PDF

 

 

اهمیت کم‌نظیر بحث علم امام در منظومه معرفتی شیعه، بر آشنایان معارف شیعی پوشیده نیست. علم امام مهم‌ترین بحث در صفات امام است؛ شیعیان از همان ابتدا دریافته بودند که جانشینی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و امامت، بدون علم الهی و خاص ممکن نیست. آنان پذیرفته بودند که امام حجت خداوند و مرجع دینی مردم پس از پیامبر(صلی الله علیه و آله) است، پس باید از علم موهوبی بهره‌مند باشد؛ چرا که در غیر این صورت، در تفسیر دین و قرآن دچار انحراف و گمراهی می‌شود. به همین دلیل علم الهی و ویژه امام ـ با وجود اختلافاتی در جزئیات آن ـ مورد اعتراف شیعیان در تمام دوره‌ها و نشانه‌ای برای شناخت امام حق از مدعیان دروغین بوده است.بررسی علم امام از حیث منابع آن که شامل چه منابع عادی و ماورائی می شود و همچنین حدود آن که آیا حوزه علوم غیر دینی را نیز…

 دریافت فهرست PDF

 

علم امام از جمله موضوعاتی است که بحث از ابعاد و زوایای مختلف آن جایگاه ویژه ای در مباحث اعتقادی داشته است. برخورداری امام از علم ویژه ای که مقتضای بایسته های امامت و تامین کننده اهداف آن است مسأله¬ای است که در طول تاریخ اندیشه شیعه با فراز و فرودهایی مورد توجه قرار گرفته است. اثر حاضر پژوهشی است که به بررسی برخی از ابعاد علم ویژه امام پرداخته و چگونگی تاثیر و نقش آفرینی این علوم در شؤون مختلف امامت را مورد بررسی قرار داده است. از جمله این موارد باید به نقش علوم ویژه در شکل گیری صفات و بایسته های امامت ، تحقق مناصب و مقامات امام و همچنین نقش این علوم در انجام وظایف امام در برابر امت اشاره نمود.

 دریافت فهرست PDF

 

عنوان کتاب: بن مایه های امامتی در قصه های قرآنی
اثر دکتر محسن دیمه کار گراب
ناشر: بنیاد فرهنگی امامت
داستان های قرآنی حقایقی تاریخی هستند که خداوند متعال با استفاده از آنها مفاهیمی بالا و ارزشمند را برای هدایت، در اختیار بشر قرار داده است. داستانهایی که همیشه تازگی داشته و هر کس از هر زوایه¬ای بدان بنگرد می تواند نکته¬ای آموزنده از آن دریافت کند.
یکی از موضوعات بسیار مهم که در قرآن کریم مورد توجه قرار گرفته است مسأله ولایت و سرپرستی انسانها و موضوع امامت است. نویسنده محترم در این کتاب ارزشمند یک یک داستانهای قرآنی را از این زوایه بازخوانی نموده است و آموزه¬های امامتی موجود در این داستانها را به زیبایی مورد شناسایی و تبیین قرار داده است.
این اثر در چهار فصل تنظیم شده و ابتدا به مبانی بحث در ارتباط با داستانهای قرآنی ، حقیقت داشتن آنها و امکان استنباط ، بهره¬برداری و عبرت آموزی از آنها را بیان نموده است. در فصل دوم ارتباط این قصص با موضوع امامت تبیین شده است و در ادامه در فصل سوم موضوعات و مسائل مربوط به امامت با استناد به روایات و کلام اندیشمندان از این داستانها شناسایی و تبیین شده است و در فصل آخر نیز مسأله مهدویت به طور مستقل از این زاویه مورد بازخوانی قرار گرفته است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه این کتاب به آدرس قم، خیابان معلم، پاساژ ناشران،طبقه همکف، پلاک ۱۱، فروشگاه کتاب ما مراجعه فرمایند.

چهارشنبه, 06 آذر 1398 ساعت 19:02