سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 13:36
خواندن 380 دفعه

گزارشی از کتاب: «بدعت (معیارها و پیامدها)»

نويسنده : جعفر البیاتی، ترجمه: کاظم حاتمی طبری
این کتاب برای تبیین معیار و ملاک و تعریف بدعت نوشته شده است و با رویکرد نقد نظر وهابیت در این رابطه می‌باشد. وهابیت، مفهوم بدعت را توسعه داده‌اند و اعمال رفتار زیادی از اعمال مسلمانان را تحت عنوان بدعت قرار داده و مسلمین را به بدعت متهم می‌کنند که در این کتاب با تبیین درست مفهوم و معیار بدعت بر اساس آیات و روایات، به این مسأله پاسخ داده شده است.
این کتاب از چهار فصل تشکیل یافته است:
در فصل اول: بدعت در لغت و اصطلاح تعریف شده و از منظر قرآن و حدیث نیز بررسی شده است. همچنین عوامل گسترش و ترویج بدعت بحث شده است. در ادامه تقسمات بدعت ذکر شده است، و با بحث « بدعت در بدعت» که به بررسی تقسیم بدعت به حسنه و سیئه پرداخته این فصل به پایان می‌رسد.
در فصل دوم: نقش اهل بیت(علیهم السلام) در مبارزه با دعتها بررسی شده است. در این فصل مقابله اهل بیت(علیهم السلام) با بدعت‌هایی همچون: جبر و تفویض، تشبیه و تجسیم، نفی رؤیت، تصوف و رهبانیت و مبارزه با حرکات غالیان اشاره شده است.
فصل سوم: به نقد توسعه مفهوم بدعت توسط وهابیت اختصاص یافته و در اینجا تبیین شده است که چیزی که اصلی در دین دارد بدعت محسوب نمی‌شود. فلذا اعمالی مانند: برگزاری جشن میلاد در مولد النبی و اهل بیت ایشان که ذیل اصل تعظیم شعائر می‌باشد، همچنین رفتن به زیارت قبور صالحین و اولیای الهی جزء بدعت نیستند. مؤلف در اینجا ادله تحریم زیارت قبور و سفر برای این عمل را بررسی کرده و به شبهات وهابیت در این رابطه اجمالا پاسخ داده است.
فصل چهارم: نمونه‌هایی از بدعتهایی که توسط خلفاء اهل سنت در دین گذاشته‌اند و اصلی در دین ندارند ذکر شده است. مانند نهی از متعه و نماز تراویح و نماط ضحی،‌که روایات هریک از این بدعتها را بررسی کرده است.
در آخر عده‌ای از بدعتها را نیز که در بین اهل سنت رواج دارد میشمارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن