پنج شنبه, 30 مهر 1394 ساعت 07:56
خواندن 1600 دفعه

مراقبه های عاشورایی

 

مراقبه های عاشورایی»، گفتارهایی عاشورایی از استاد فقید سید منیر الدین حسینی و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری،ا نتشارات فرهنگستان علوم اسلامی، چاپ دهم 1390، قم. 

 

گفتارهایی عاشورایی در در سه بخش تنظیم گردیده است؛ در شناخت عاشورا، مراقب های عاشورا، و مراقبه های عاشورایی هنرمندان.

در مقدمه این کتاب به مبادی و مبانی تحلیل قیام عظیم عاشورا به عنوان یکی از مهم ترین وقایع تاریخ پرداخته شده و آمده است که مقدمه ضروری تفسیر عاشورا، یافتن نقشه آن حرکت جامعی است که عاشورا در درون آن و بخاطر تکمیل شدن آن رخ داده است. در بخش اول این کتاب با عنوان شناخت عاشورا به بررسی شخصیت تاریخی سیدالشهدا و تحریفات عاشورا پرداخته شده و آمده است که زبان سید الشهدا زبان سخن گفتن با عاطفه تاریخ است اینکه سیّدالشّهدا در میدان جنگ در شدیدترین مقاومت‌ها و ظلم‌ستیزی‌ها به عواطف انسانی کمال اهتمام را می‌ورزد و در کشاکش مقابله با ظلم در یک روز، دوازده بار از جنگ به خیمه بازمی‌گردد؛ به این دلیل است که باید عاشورا الگوی تکامل­ گرایی تاریخی باشد. بخش های دیگر این کتاب به مراقبه های عاشورا و مراقبه های عاشورایی هنرمندان اختصاص یافته است.


قسمتی از کتاب
فاصله تا عاشورا همیشه کوتاه است.
با محاسبه های قبل از عاشورا، انسانی که قصد همراهی با ولی خدا را دارد باید ببیند اگر وابستگی و تعلقی او را کند می کند آن را کنار بگذارد. فاصله ی بین خود و امام را بردارد. باید تلاش کند، که حتی اگر تا ظهر عاشورا هم شده خود را کناری بنهد و مثل حر در کنار امام حسین علیه السلام حاضر شود.
وقتی شرح حال کسانی که سیدالشهدا علیه السلام را تنها گذاشتند میخوانیم، باید محاسبه کنیم. و ببینم آیا آنهایی که در مکه ماندند و به طواف کعبه مشغول شدند فائز شدند یا «حر»که بالاخره خود را به صف یاران و همراهان سیدالشهدا علیه السلام رساند؟ آیا «زهیر» در معامله سود کرد یا «ترنماه» که به خاطر آذوقه ی خانواده معیت و همراهی با سیدالشهدا علیه السلام را از دست داد. باید اشک محرومیت از نصرت سیدالشهدا مدام جاری شود که نکند روز عاشورا فرار کنیم. نکند اصلا در اردوگاه ابن زیاد باشیم. نکند در عاشورا دل ما پیش غصه ها و آرزو های خودمان باشد و ولی خدا را فراموش کنیم. عاشورا همواره ما را به محاسبه و مراقبه می خواند ...