شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 09:38
خواندن 904 دفعه

حدیث غدیر بزرگ ترین سند شیعه و سنی در اثبات ولایت امیرمؤمنان

کارگاه آموزشی منبر غدیر پیش از ظهر امروز در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

آیت الله سید محمد حسینی قزوینی استاد درس خارج حوزه و رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه)  در این همایش با بیان این که امروز شبهات زیادی متوجه فرهنگ شیعه است، اظهار داشت: در ارتباط با نشر مبانی فکری و اعتقادی شیعه بیان کرده ایم که باید تلاش کنیم معارف دینی و مذهبی خود را در سه محور ارائه بدهیم که هر یک مکمل یکدیگر است.

وی افزود: محور اول تبیین معارف یا معرف افزایی است به این معنا که شیعه در حوزه توحید، نبوت و امامت و امثال آن چه سخنی دارد؟ و در بحران های فرهنگی چه راه کارهایی را ارائه می‌ دهد؟ محور دوم شبهه زدایی یا دفاع نام دارد یعنی پاسخ هایی که شیعه در برابر تهاجم گسترده و شبهاتی که به مبانی اعتقادی او وارد می‌ شود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم عنوان کرد: تا از مبانی دینی شبهه زدایی نکنیم هم جوانان خودمان در خطر تزلزل هستند و هم مخالفان تصور می‌ کنند که شیعه سخنی برای گفتن ندارد، بنابراین محور دوم از محور اول سخت تر است چون در حوزه شبهه زدایی شما باید شبهاتی که در طول تاریخ به ویژه از سوی وهابیت وارد شده است را شناسایی و پاسخ بدهید.

وی با اشاره به این که امروز چهار یا پنج برابر گذشته برنامه علیه شیعه از سوی وهابیت صورت می‌ گیرد، خاطرنشان کرد: امروز از هر سه یا چهار سایت اسلامی در جهان یک سایت علیه شیعه فعالیت می‌ کند؛ اما محور سوم که به سختی محور دوم نیست ولی از محور اول ظریف تر به نظر می‌ رسد، روشن گری است.

آیت الله حسینی قزوینی خاطرنشان کرد: در محور سوم می‌ خواهیم فرهنگ شیعه با دیگر فرهنگ ها مقایسه کنید و ببینیم به عنوان مثال اهل بیت(علیهم السلام) در حوزه توحید چه سخنی دارند و علمای دیگر مذاهب در این حوزه چه بیانی دارند و این جا به عظمت مکتب اهل بیت(علیهم السلام) برسیم.

وی بیان داشت: وقتی فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) کنار زده شود مکتب اسرائیلی و شیطانی وارد میدان می‌ شود، به همین جهت شما می‌ ببینید در برخی مذاهب اسلامی آن قدر خدا را پایین آورده اند که نقل می‌ کنند خدا هر شب روی الاغ سوار می‌ شود و به زمین می‌ آید و به حاجت مردم رسیدگی می‌ کند یا در برخی کتب آنها می‌ خوانیم که پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) که برای مشکلات شخصی چند بار اقدام به خودکشی کرد.

رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) با اشاره به این که در حوزه امامت نیز باید فرهنگ شیعه و فرهنگ های دیگر مذاهب باید مقایسه شوند، ابراز کرد: باید دید آنهایی که اهل بیت(علیه السلام) را کنار زده اند در این حوزه چه حرفی دارند، این تیمیه حرانی در منهاج السنه آورده است:«ادله ای که برای خلافت ابوبکر داریم قوی تر از ادله شیعه است برای خلافت علی(علیه السلام)» ولی وقتی صفحات قبل و بعد را بررسی می‌ کنیم چیزی از این ادله بیان نمی شود، فقط می‌ گوید: در صحیحین روایتی که دال بر خلافت علی(علیه السلام) کند نداریم.

وی با بیان این که آقایان اهل سنت نباید صحیحین را کتاب الله تلقی کنند، تصریح کرد: تفتازانی که در میان علمای اهل سنت به منزله شیخ طوسی و شیخ مفید در شیعه جایگاه دارد خود همه ادله خلفای بعدی پیامبر را رد می‌ کنند و اعتراف می‌ کند ما هیچ دلیلی برای خلافت آنها داریم ولی در آخر می‌ گوید هرکس با زور و جبر هم خلیفه شد، امام مسلمانان است.

آیت الله حسینی قزوینی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: اولا باید دید هدف نهایی تشکیل مجمع بزرگ ۱۲۴ هزار در روز غدیر از سوی پیامبر چه بوده است؟ ثانیا به کثرت طرق و روات حدیث غدیر برسیم، در ادامه حدیث غدیر در صحاح و سنن، دلالت حدیث غدیر بر امامت، خطبه غدیر در منابع شیعه و سنی و احتجاج معصومین به حدیث غدیر نیز پرداخته ایم که همه این ها در قالب یک دی وی دی در اختیار دوستان قرار می‌ گیرد.

وی در ادامه با بیان این که برخی از اهل سنت شبهه می‌ کنند که چرا خود حضرت علی(علیه السلام) یک بار به حدیث غدیر استدلال نکرده است، ابراز داشت: بنده در شبکه ولایت چندین جلسه روی این مسأله بحث کردم که امیرمؤمنان(علیه السلام) بیش از ۳۰ بار به حدیث غدیر استدلال کرده است و این روایت ها در منابع شیعه و سنی بیان شده است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم یادآور شد: اتفاقا استدلال امیرمؤمنان(علیه السلام) به حدیث غدیر از روایت های دیگر بیشتر است که از جمله مواضعی که ایشان به حدیث غدیر استناد می‌ کند در جمع شورای شش نفره معروف به روایت تفتازانی است که اگر همین یک حدیث را داشتیم برای اثبات امامت امیرمؤمنان(علیه السلام) کافی بود.

وی اظهار کرد: از منابع شیعه در کافی شریف به سند صد در صد صحیح استدلال امیرالمؤمنین(علیه السلام) به ولایت خودشان با استناد به حدیث غدیر در جمع شورای شش نفره بعد از وفات پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) نیز نقل شده است، بنابراین ایشان هرجا که امکان داشته از حدیث غدیر برای اثبات امامت و ولایت خودشان استفاده کرده است به ویژه این که غالب مواضع استناد ایشان به حدیث غدیر با سوگند دادن صحابه است.

آیت الله حسینی قزوینی خاطرنشان کرد: جز انسانی که قلبش مریض باشد همه به حقانیت و ولایت امیرمؤمنان(علیه السلام) اعتراف می‌ کند چون از هر نظر ادله برای ولایت ایشان موجود است؛ شما ببینید ذهبی از علمای اهل سنت می‌ گوید: «ادله بر امامت حضرت علی(علیه السلام) زیاد است ولی چه کنم قلب من شهادت می‌ دهد که علی امام و خلیفه بعد از پیامبر نیست».

وی بیان داشت: واقعا ظلم و ستم، حدی دارد ولی این ظلم نسبت به امیرمؤمنان(علیه السلام) از حد گذشت، تا جایی که علامه بزرگ امینی در آخرین لحظات عمر خود به فرزندش می‌ گفت ای کاش خداوند از ابتدای عالم تا روز قیامت زنده می‌ ماندم و در مظلومیت امیرالمؤمنین(علیه السلام) اشک می‌ ریختم.

رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) با اشاره به روایتی از کتاب مستردک علی الصحیحین ذهبی شافعی عنوان داشت: در این کتاب بیان شده است که پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) به امیرمؤمنان(علیه السلام):«تو آقای دنیا و آخرت هستی، هرکس تو را دوست داشته باشد مرا دوست داشته است، دوستی با تو دوستی با خدا و دشمنی با تو دشمنی با خدا است»؛ حال نویسنده کتاب می‌ گوید: «با این که حدیث صحیح و راوی ثقه است ولی باز هم ما روایت را قبول نمی کنیم».

وی تصریح کرد: برخی اوقات فکر می‌ کنیم و بر این عقیده راسخ می‌ شوم افرادی که در طول ۱۴ قرن تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا فضائل امیرالمؤمنین(علیه السلام) در جایی مطرح نشود ولی می‌ بینیم فضائل ایشان در کتب اهل سنت بسیار فراوان است، یکی از علمای اهل سنت بیان می‌ کند:«شیعیان از ترس و اهل سنت از حسادت فضائل حضرت علی(علیه السلام) را بیان نکردند ولی باز هم فضائل او شرق و غرب عالم را پر کرده است».

آیت الله حسینی قزوینی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: مصیبتی که بر امیرمؤمنان(علیه السلام) وارد شد اگر بر کوه وارد شده بود از هم می‌ پاشید به همین جهت واقعا مظلومیت حضرت علی(علیه السلام) قابل شمارش نیست.

وی در ادامه با بیان این که حدود ۱۵۰ شبهه در مورد غدیر از سوی مخالفان در کتب و برخی سایت ها مطرح شده است، خاطرنشان کرد: تقریبا شش یا هفت شبهه مهم از این میان در همان دی وی دی همراه با پاسخ آورده ایم، از جمله این که ابن تیمیه می‌ گوید حدیث غدیر برای رفع خصومت بین امیرمؤمنان(علیه السلام) و مردم در فتح یمن بود و پیامبر مردم را در روز غدیر جمع کرد تا حقانیت حضرت علی(علیه السلام) را بیان کنند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم یادآور شد: واقعا این شبهه خنده دار است چون قضیه یمن مربوط به دو سال پیش از واقعه غدیر است؛ انسان می‌ خواهد دروغ هم بگوید چیزی بگوید که با عقل تضاد نداشته باشد یا می‌ گویند چرا پیامبر در مکه ولایت امیرمؤمنان(علیه السلام) را اعلام نکرد؟ ما می‌ گوییم پیامبر تابع وحی است و این وحی خدا بود که در هنگام ورود پیامبر به غدیرخم بر ایشان نازل شده است.

وی اظهار کرد: آیت الله حسینی قزوینی خاطرنشان کرد: برخی می‌ خواهند در کار خدا و پیامبر هم دخالت کنند و به ایشان ایراد بگیرند؛ پیامبر در روز غدیر علاوه بر واژه «مولا» از واژه «ولی» هم استفاده کرده است دقیقا همان واژه ای که خلیفه دوم بعد از مرگ خلیفه اول به کار برد و گفت من «ولی» مؤمنین هستم، چطور ولی در کلمه پیامبر از نظر شما به معنای دوست است ولی در سخن خلیفه دوم به معنای خلافت و حکومت است؟

رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه) بیان داشت: بخش مهمی که باید روی آن کار کنیم بحث اثبات امامت، خلافت و وصایت امیرالمؤمنین(علیه السلام) است؛ یکی از بهترین راه های تبلیغ مقایسه است که خداوند نیز در قرآن از آن استفاده کرده است شما نیز می‌ توانید از راه مقایسه بین ادله شیعه و دیگر مذاهب برای اثبات امامت حضرت علی(علیه السلام) استفاده کنید.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به این که ولایت امیرمؤمنان(علیه السلام) از روز روشن تر است، خاطرنشان ساخت: امامت و خلافت ایشان آن قدر روشن است که خود علمای اهل سنت نیز به آن اعتراف کرده اند ولی برخی از آنها از نظر قلبی نمی توانند ولایت ایشان را قبول کنند؛ ما نیز باید قدر این نعمت بزرگ را بدانیم و همیشه در مسیر ولایت امیرمؤمنان(علیه السلام) تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: ما باید با ادله و نرم حرف بزنیم و کاری مخالف وحدت انجام ندهیم و در این صورت است که قلب ها را جذب می‌ کنیم ولی امروز امثال یاسرالحبیب و اللهیاری که با فحش و ناسزا کار خود را پیش می‌ برند جزو حساس کردن مخالفان کاری برای شیعه نکرده اند.

آیت الله حسینی قزوینی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: البته به این نکته هم باید توجه داشته باشید برخی جریانات داخلی شیعه مثل احمدالحسن از وهابیت بیشتر است که نسبت به آنها نیز باید حساسیت داشته باشیم./۱۳۳۰/پ۲۰۲/ج

منبع: خبرگزاری رسا.