چهارشنبه, 10 خرداد 1396 ساعت 10:11
خواندن 832 دفعه

ترجمه ششمین جلد از کتاب ینابیع الموده لذوی القربی

 بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ترجمه ششمین جلد از کتاب «ینابیع الموده لذوی القربی»؛ فضایل اهل بیت عليه السلام در کتب اهل سنت را منتشر کرد.

انتشارات آستان قدس، «ینابیع الموده لذوی القربی»؛ چشمه‌سار دوستی و محبت به ‌ذوی‌القربی کتابی درباره زندگانی اهل بیت پیامبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم)، فضایل آنان و ارزش مودت ایشان به خصوص حضرت علی عليه السلام است که آن را سلیمان بن ابراهیم قندوزی حنفی، از عالمان اهل سنت حنفی مذهب، در قرن سیزدهم هجری نوشته است.

مؤلف، کتاب را در صد باب با موضوعات مختلف و بدون نظم خاصی آورده و در آن از منابع شیعی هم استفاده کرده است. در خطبه آغازین کتاب چنین آورده شده است: «آن را به سبب ارتباط با خویشاوندان رسول اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) ینابیع المودة نامیده‎ام؛ همان کسانی که اهل عبا و اسباب سعادت عظمی و سرچشمه‌های برکات کبری هستند، تا رضای خدا و شفاعت رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و اهل بیت عليه السلام او پی جویند».

در جلد ششم این اثر در 30 باب به موضوعات و مباحثی همچون سخنان حضرت علی عليه السلام، سیمای حضرت مهدی عجل الله تعالي فرجه شريف در نهج البلاغه، تحقیق درباره حدیث «پس از من 12 خلیفه خواهد بود»، سخنان امام رضا عليه السلام و امام جعفر صادق عليه السلام درباره حضرت مهدی عجل الله تعالي فرجه شريف، حکمت ها، گفتارهای معنوی، جواهر قدسی و معارف، سخنانی از اهل بیت عليه السلام در وصف امام، در بیان بشارت عیسی بن مریم به نبوت حضرت محمدصلّی الله علیه و آله و سلّم و... پرداخته شده است.

سخن امیرمؤمنان علی عليه السلام در شناسایی احادیث صحیح، ذکر برخی دعاها و مناجات‎های صحیفه کامله امام همام زین العابدین عليه السلام که زبور اهل بیت عليه السلام است، ملاقات‎کنندگان با صاحب الزمان مهدی عجل الله تعالي فرجه شريف پس از غیبت کبری و... از دیگر موضوعات مطرح شده در این اثر است.

مؤلف در مقدمه کتاب انگیزه خود را از تألیف این اثر این گونه بیان می‌کند: «هدف از تألیف این کتاب، آن بوده است که خدای متعال در قرآن کریم اجر تبلیغ رسول اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم را مودت اهل بیت عليه السلام قرار داده و آن را واجب کرده است».

در این کتاب بدون آنکه تنظیم خاص و فصل‎بندی کاملی داشته باشد، مطالبی درباره مناقب امیرمؤمنان علی عليه السلام و چند تن از اهل بیت پیامبرصلّی الله علیه و آله و سلّم مانند امام حسن عليه السلام، امام حسین عليه السلام و امام عصر عجل الله تعالي فرجه شريف نقل شده است.

در مجموع، در کتاب ینابیع، به بخشی از زندگانی اهل بیت عليه السلام و مناقب آنان و به ویژه حضرت علی عليه السلام پرداخته شده و همه مطالب آن جمع‌آوری روایات پیشینیان است و ترتیب و تنظیم خاصی در کتاب دیده نمی‌شود؛ برای نمونه، نویسنده در بین نقل فضائل علی عليه السلام باب دیگری درباره فضائل همه اهل بیت عليه السلام آورده و دوباره به مهدی عجل الله تعالي فرجه شريف پرداخته است.

منبع: خبر گزاری رسا