جمعه, 10 مهر 1394 ساعت 13:03
خواندن 1422 دفعه

انتشار کتاب معجم موضوعی الغدیر

به همت مرکز دایره المعارف علوم عقلی اسلامی کتاب «معجم موضوعی الغدیر» در دو جلد منتشر شد.

آنچـه پیش‌روی پژوهشگران علوم عقلی قرار دارد، نمایه‌ها و کلیدواژه‌های كتاب ارزشمند الغدیر (اثر علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی) است كه در «مركز پژوهشی دائره ‌المعارف علوم عقلی اسلامی» وابسته به «مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی» با شیوه‌ای ویژه تهیه شده و در اختیار علاقه‌مندان علم كلام اسلامی قرار گرفته است.
این اثر پژوهشی که با نام المعجم الموضوعی لکتاب الغدیر عرضه شده است، دربردارنده نزدیک به 4500 کلیدواژه و 17000 نمایه ترکیبی است. بیشتر کلیدواژه‌ها کلیدواژه‌های اصلی است که نمایه‌ها در ذیل آن می‌آید؛ برخی کلیدواژه‌ها نیز ارجاعی است. فلسفه کلیدواژه‌های ارجاعی این است که برخی موضوعات و اعلام، افزون بر تعبیر رایج و مرجح با تعبیراتی غیرمرجح نیز به کار می‌رود و ممکن است محققان از راه تعبیرات نامرجح به جست‌وجوی مطلبی بپردازند؛ ازاین‌رو واژه‌های نامرجح نیز به‌مثابه کلیدهای ارجاعی ارائه شده است.
نمایه‌های این مجموعه در چند بخش ارائه شده است:
موضوعات؛ این بخش دربردارنده نمایه موضوعاتی است که در کتاب الغدیر به آنها پرداخته شده است.

معصومین(علهیم السلام)؛ این بخش به نمایه معصومین‰ اختصاص یافته است؛ که در آن ابتدا نمایه‌های مربوط به اهل‌بیت پیامبر اعظم…، به ترتیب زمانی، آمده و سپس نمایه‌های پیامبران الهی، به ترتیب الفبایی، ارائه شده است.
اعلام؛ با توجه به اینکه موضوع کتاب الغدیر بررسی حدیث شریف غدیر در طول تاریخ است. لازم بوده تمام رجال سند در طبقات مختلف تاریخی و نیز تمام کسانی که در طول تاریخ راجع به این حدیث شریف سخنی گفته یا اثری به نگارش درآورده‌اند، مورد بررسی قرار گیرند و شرح‌حال آنان هرچند به‌طور مختصر مطرح گردد، ازاین‌رو بخش قابل‌توجهی از مطالب کتاب الغدیر به شرح‌حال اعلام مربوط به حدیث غدیر اختصاص یافته است.
آثار؛ یعنی آثاری که در کتاب الغدیر به بررسی آنها پرداخته شده و درباره مؤلف یا شارح یا ضعف و قوت کتاب مطلبی آمده یا مطلبی از آن اثر نقل شده است.
بخش پایانی این اثر به معرفی منابعی اختصاص یافته که در متن کتاب الغدیر به آن استناد شده است. در این بخش ذیل نام منبع، مطالب مورد استفاده از منبع و محل درج آن  نیز ارائه شده است.
این اثر پژوهشی در دو جلدعرضه شده است. جلد اول دربردارنده نمایه‌های موضوعات و معصومین‰ و جلد دوم شامل نمایه‌های اعلام و آثار، و همچنین منابع است.

لوح‌های فشرده
در کنار نسخه چاپی این اثر دو گونه لوح فشرده با عنوان «كنز الحكمهْ 9» برای استفاده از نمایه‌های كتاب الغدیر تهیه شده است:
الف) لوح فشرده جامع (این نرم افزار به زودی عرضه خواهد شد)
این لوح فشرده، دربردارنده متن كتاب الغدیر، نمایه‌ها و كلیدواژه‌های این كتاب است.
این نرم‌افزار که به‌صورت مستقل عرضه شده است دارای امكانات فراوان و قابلیت جست‌وجوهای ساده و پیشرفته متعددی است و به‌وسیله آن، می‌توان از راه‌های مختلف از متن و نمایه‌های كتاب بهره برد.
ب) لوح فشرده همراه
«لوح فشرده همراه»، لوح فشرده دیگری است كه به کتاب حاضر پیوست شده و به همراه آن عرضه خواهد شد. این لوح فشرده، متن حروف‌چینی شده نسخه‌ای از کتاب الغدیر را دربردارد كه نمایه‌ها از آن استخراج شده و ارجاعات (به صفحه و سطر) بر اساس آن بوده است. این لوح فشرده، دو فایده برای کاربران دارد: اول آنکه، در صورت در دسترس نبودن اصل این نسخه، می‌توانند به آن مراجعه كنند؛ دوم آنكه، متن تایپ‌شده در این لوح فشرده، قابلیت جست‌وجوی لفظی را فراهم آورده است.
این مجموعه حاصل تلاش پژوهشگران علوم عقلی و متخصصان امور نرم‌افزاری رایانه‌ای و مدیران اجرایی متعددی است که هرکدام نقشی ارزنده در این دستاورد داشته‌اند.

 

 

منبع : قبس