سه شنبه, 31 شهریور 1394 ساعت 08:01
خواندن 1462 دفعه

شناسنامه‌ دار شدن ۲۰ هزار نسخه خطی مرتبط با حضرت علی علیه السلام در کتابخانه‌ های جهان

حسین متقی پژوهشگر حوزه نسخ خطی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  از انتشار ویراست جدید فهرست نسخه های خطی درباره حضرت علی علیه السلام با عنوان «معجم الآثار المخطوطه حول الامام علی بن ابی طالب علیهما السلام» از سوی حرم مطهر حضرت ابوالفضل علیه السلام در کربلا خبر داد.


وی افزود:  این اثر به معرفی 20 هزار نسخه خطی در حدود 6 هزار عنوان پرداخته است،  که طی دوازده قرن، درباره امام علی علیه السلام نگاشته شده اند و اینک به لطف الهی، از گزند روزگار در امان مانده و در کتابخانه های جهان، نگهداری می شوند .
متقی گفت: گفتنی است که این مجلد (ویراست دوم)، نخستین جلد از مجموعه 14 جلدی درباره چهارده  معصوم علیه السلام است که تاکنون نزدیک پنجاه هزار نسخه خطی درباره این ستارگان هدایت علیه السلام طی حدود بیست و پنج سال از میان مصادر و فهارس نسخ خطی شناسایی و اطلاعات کتابشناختی آنها استخراج و ثبت گردیده است.
وی در ادامه گفت: جلد دوم  این اثر با عنوان «معجم الآثار المخطوطة حول سیدة نساء العالمین فاطمه الزهرا سلام الله علیها» مربوط به حضرت زهرا سلام الله علیها اختصاص دارد انتشار آن ان شاء الله در سال آینده خواهد بود.
متقی تصریح کرد:  زبان عمده این نسخ به ترتیب به عربی ، فارسی،  ترکی و اردو می باشد که در قالب نامگوی (فهرست واره) شامل عنوان، مؤلف، محل نگهداری (کشور/شهر/کتابخانه) و شماره نسخه آن، و به زبان عربی منتشر می شود ، بیشتر نسخه ها متعلق به ایران است،  چرا که دسترسی به منابع خطی در ایران، طبیعتاً بیشتر از سایر کشورها بوده است.
وی با اشاره به فراوانی نسخه های خطی  مربوط به اهل بیت علیهم السلام در جهان گفت:  برای نمونه در آلمان ما حدوداً 300 تا 500 نسخه خطی در باره امام علی علیه السلام شناسایی کردیم ، یا برای مثال در بوسنی و هرزگوئین بالغ بر 70 نسخه درباره حضرت شناسایی شده است. این پروژه کار بزرگی است که از سال 73 شروع شده و  به حول و قوه الهی تاکنون توانستیم نزدیک به پنجاه هزار نسخه در حدود بیست هزار عنوان اثر، درباره اهل بیت علیهم السلام به تفکیک چهارده معصوم علیهم السلام شناسایی و اطلاعات کتابشناختی و نسخه شناختی را ثبت نماییم و الحمدلله اکنون جلد نخست آن آماده انتشار شده است.
متقی در پاسخ به اینکه آیا نسخه های دیگری درباره امام علی علیه السلام نیز وجود دارد که شما در این فهرست نگنجانده باشید ، گفت:  بله، از آنجا که این کار سترگ، کاملاً شخصی است و از سوی هیچ نهادی مورد حمایت مادی و معنوی قرار نگرفته است و همچنین به جهت پیچیدگی کار با دنیای تراثیات و نسخ خطی، کار استخراج  و ثبت داده ها، طبیعتاً به کندی پیش می رود و ما در این مدت، توانستیم 30 درصد منابع موجود را بررسی کنیم، و از میان آنها تنها درباره امیرالمومنین علیه السلام 20 هزار نسخه شناسایی کنیم و ما اگر  بخواهیم همه منابع را بررسی کنیم، یعنی منابع به زبان های مختلف آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی و .. به نظر می رسد حدود 50 تا 60 هزار نسخه درباره حضرت علی علیه السلام شناسایی خواهیم کرد،  اما متأسفانه از طرفی دسترسی ما به همه این منابع اندک است و از طرف دیگر، مشکلات زبانی و فقدان منابع مادی و معنوی مانع از شتاب دهی به این پروژه ارزنده و آرمانی است.
وی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم در ویراست های جدید به توفیق الهی، تعداد نسخ مربوط به حضرت امیر علیه السلام را به 60 هزار نسخه برسانیم.

 

منبع : بساطین