سه شنبه, 04 تیر 1392 ساعت 10:19
خواندن 4003 دفعه

تاریخ سياسی غیبت امام دوازدهم (‌عجل الله تعالی فرجه) - جاسم حسين

كتاب حاضر از یك مقدمه ، ‌بررسی ماخذ و هفت فصل با عناوین نقش احادیث در غیب امام دوازدهم (عجل اله تعالی فرجه) ،‌ نقش امامان در فعالیت‌های مخفی و تاثیر آن بر تكامل تدریجی غیبت ، دیدگاههای امامیه در رابطه با امام غائب و ولادت آن حضرت ، بازتاب فعالیت‌های مخفی امام دوازدهم در اقدامات سفیران آن حضرت ، فعالیت‌های مخفی دومین سفیر امام دوازدهم (عجل اله تعالی فرجه) ،‌ دوران نوبختی ، سومین سفیر و همچنین سفیر چهارم و غیبت‌ كبرای امام دوازدهم تشكیل شده است . كتب در موضوع غیبت ، كاربرد نخستین واژه مهدی ، غیبت امام مهدی در قرآن ، احادیث مربوط به قائم مهدی ، احادیث مربوط به امام دوازدهم ،‌ نقش سیاسی قائم ،‌نگرش امام صادق (علیه السلام) به نظام سیاسی جدید ، دیدگاه عباسیان نسبت به فعالیت‌های امام هادی (علیه السلام) ، انشعاب در میان هواداران امام حسن عسكری (علیه السلام) پس از شهادت آن حضرت موضوع ولادت امام دوازدهم ،‌ مادر امام دوازدهم ، میلاد امام دوازدهم ، دلائل غیبت صغرای امام دوازدهم ،‌طرح امام عسكری (علیه السلام) برای اختفای جانشین خود ،‌ تلاش عباسیان برای دستگیری فرزند امام عسكری (علیه السلام) ، بررسی اجمالی وكالت قبل از امام دوازدهم ،‌ وظایف اصلی وكالت ،‌ دوره اولیه زندگی عثمان بن سعید ، وكالت امام در زمان نخستین سفیر ، وفات نخستین سفیر ، انتصاب ابوجعفر به سمت دومین سفیر ، ابن هلال ، بلالی ، وفات ابوجعفر ،‌فعالیت‌های نوبختی در زمان دومین سفیر ،‌انتصاب سومین‌سفیر ، سومین سفیر و شلمغانی ،‌تحلیلی از توقیع سفیر چهارم ،‌ نگرش فضلای امامیه نسبت به غیبت كبری ،‌كاربرد لقب مهدی در مورد امام دوازدهم (عجل اله تعالی فرجه) ، اثر غیبت كبری بر موقعیت فقهاء امامیه و نتیجه‌گیری برخی از موضوعاتی هستند كه نویسنده در كتاب حاضر آنها را مورد بررسی و كنكاش نظر قرار می‌دهد.
جاسم حسین مطالعه جامعی در زمینه‌های تاریخی كه به غیبت امام منجر شد از زمان امام ششم حضرت صادق (علیه السلام) انجام می‌دهد.

او با ذكر كلیه متون مشهور و متقن ،‌ شواهد مربوط به غیبت امام دوازدهم را ارائه داده و قائمیت حضرتش را اثبات می‌كند . این اثر بی‌تردید از كاملترین آثار مرجع در این موضوع به شمار می‌رود .جاسم حسین متخصص تاریخ اسلام است . وی تحصیلات خود را در تاریخ خاورمیانه در بصره ،‌ بغداد و ادینبورگ بانجام رسانده و دكترای خود را از دانشگاه ادینبورگ اخذ كرده است و از آن تاریخ در بخش مطالعات اسلامی و خاورمیانه دانشگاه ادینبورگ ، ‌دوره تحقیقات فوق دكتری خود را ادامه می‌دهد . علاوه بر اثر حاضر از این نویسنده مقالات تحقیقی دیگری در مجلات البلاغ ، ‌مورخین ، عرب ،‌ السیره ، نور ، ‌البحث و همدرد اسلامیكوس به زبانهای عربی و انگلیسی در كشورهای عراق ،‌ انگلستان ، ‌لبنان ، پاكستان و تانزانیا به چاپ رسیده است.
مترجم در ابتدای كتاب حاضر بیان می‌كند كه اگر جامعه ما با ابعاد گوناگون و زوایای زندگی ائمه بزرگوار علیهم السلام آشنا شود بی‌شك در نگرشهای اجتماعی ،‌سیاسی ، فرهنگی ، روابط‌ فردی و نظرات اسلامی آنها تغییرات عمده و سازندهای پدیدار خواهد شد. دكتر سیدمحمدتقی آیت‌اللهی ادامه می‌دهد كه آشنایی با سیره ائمه معصومین (علیه السلام) بخوبی می‌تواند تحولی عظیم و عمیق در زندگی امت اسلامی بوجود آورد و ترجمان حل معضلات آنان شود و جای تردید نیست كه دراین زمینه به حدكافی و درخور شئونات آن بزرگواران تحقیق علمی نشده و اختلاف نظرات بسیار هم وجود دارد كه خود دلیل روشنی بر این نكته است ، گرچه همت اساتید فن و علمای اسلامی كه در این زمینه ها تلاش كرده‌اند شایسته تكریم وستایش است .آیت‌اللهی كتاب حاضر را مطالعه‌ای تفصیلی در نهضت شیعه امامیه از زمان امام ششم ، حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) تا آخر غیبت صغرای امام دوازدهم (علیه السلام) می‌داند.
در بخشی از كتاب حاضر می‌خوانیم :
واژه مهدی ( شخص هدایت شونده ) همان معنی مهتدی را دارد. در عین حال بعنوان تجلیل در صدر اسلام در مورد افراد خاصی بكاررفته است ، ‌از جمله در مورد قائم نیز استعمال شده است. نمونه‌های فراوانی را می توان یافت كه نشان می‌‌دهد واژه مهدی در این دو مفهوم بكار رفته‌اند . بعنوان مثال حسان بن ثابت ( متوفی 54/673 ) واژه مهدی را در قصیده خود برای پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) به صورت زیر بكاربرده است:
جزاء علی المهدی اصبح ثاویا ً یا خیر من وطا الحصا لا تبعدی
افسوس برای مهدی كه به خاك رفت !
آه ، بهترین انسان روی زمین ،‌ دیگر ( در بین ما ) نیست .
جریر شاعر این واژه را در مورد ابراهیم (علیه السلام) بكار می‌برد. سنیان اغلب آنرا برای چهار خلیفه بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) ،‌كه آنان را خلفاءالراشدون المهدیون ، بكار می‌‌برند. سلیمان بن صرد امام حسین (علیه السلام) را پس از شهادتش ، مهدی بن مهدی خواند.
تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه) به قلم دكتر جاسم حسین و با ترجه دكتر سیدمحمد تقی آیت‌اللهی توسط موسسه انتشارات امیركبیر به چاپ رسیده است.

 
پدید آورنده : ضیاء آراسته
منبع : سازمان تبلیغات اسلامی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن