شنبه, 09 دی 1391 ساعت 13:42
خواندن 2423 دفعه

امامت ، وجوب وجود امام از منظر عقل - محمدصالح حائری مازندرانی

مرحوم علامه مازندرانی پس از آن که دریک سخنرانی پرشور در مسجد جامع بابل گفت: «هرکس با قرآن مخالفت کند کافر است اگرچه رضاخان باشد» دستگیر شد.

پیدایش انحراف فکری و پدیدآمدن جریان اسرائیلیات در عالم اسلام و به وجود آمدن کشمکش‌های خونین کلامی که به خوبی گواه است وجود انسان‌هایی با ویژگی های خاص پیامبر جهت تبیین حقایق دین برای مردم تا چه اندازه ضروری بوده است.

کسانی که از علم موهوب الهی برخوردار بوده و از علم لدنی سیراب شده باشند تا با چنان دانشی حقایق را به گوش مردم برسانند.

در این موقعیت نقش امام بعد از پیامبر، بیان دقیق دین الهی است تا حقیقت دین در میان مردم راه پیدا کند، مهم‌تر راهی برای تفصیل احکام و رسیدن به آنچه پیامبر بیان نکرده و خداوند خواسته است وجود داشته باشد.

همان‌گونه که در حکمت بعثت پیامبران گفته‌اند، یکی از دلائل بعثت ایشان، اتمام حجت بر مردم است (سوره نسا، آیه 165). نیاز به حجت در هر عصر و زمان مسأله‌ای همیشگی است که فرموده‌اند به هر دلیلی که در گذشته نیاز به حجت بوده، پس از ختم رسالت، این نیاز باقی است.

به هر روی با اینکه امامت مرتبه و مقامی نیست که غیر معصوم بتواند حق آن را ادا کند، مرحوم علامه حائری توانسته با فیض گیری از امامت، همان‌ مقدار که به حریم امامت نزدیکشان کرده‌اند با مباحث بسیار عالی و علمی امر خطیر امامت را مورد بحث و تحقیق قرار دهد.
خاندان علامه حائری، شرکت در درس آخوند خراسانی، حضور علامه در حوزه مقدسه نجف، عزیزمت به ایران، گوشه‌ای از مبارزات سیاسی علامه، مرجعیت امام خمینی به روایت علامه حائری سمنانی، مشایخ روایی علامه، روایت کنندگان از علامه، علامه ازنگاه بزرگان، علامه در آثار رجالی فرهیختگان بزرگ درکتب خود، ارتباط علامه با آیه‌الله العظمی میلانی، ملاقات نیما شاعر با علامه، علامه در کنار امام زاده یحیی درسمنان، تاسیس حوزه علمیه سمنان و درنهایت کتاب خرد در امامت ازجمله مواردی است که دراین کتاب به آن پرداخته شده است.
آیه‌الله العظمی شیخ محمد صالح حائری مازندرانی (علامه سمنانی) که درسال 1298 قمری درکربلا پابه عرصه وجود گذاشت درسال 1312 هجری قمری به حوزه مقدس نجف وارد شد و پس از 12 سال به ایران مراجعت نمود.
مرحوم علامه مازندرانی پس از آن که دریک سخنرانی پرشور در مسجد جامع بابل گفت: «هرکس با قرآن مخالفت کند کافر است اگرچه رضاخان باشد» دستگیر شد و پس از تحمل 9 ماه زندان به سمنان تبعید گردید.
علامه سمنانی پس از سالها مبارزه و تلاش علمی در سمنان، تاسیس حوزه علمیه این شهر و تربیت شاگردان بسیار، در21 دی ماه سال 1350 هجری شمسی درسن 93 سالگی به دیدار حق شتافت.

«امامت وجوب وجود امام از منظر عقل» تالیف محمدصالح حائری مازندرانی به تحقیق محمدصادق یداللهی آملی در 488 صفحه منتشر شده است.

این کتاب را انتشارات راه نیکان در سال جاری در دو هزار نسخه منتشر کرده است

 

 

منبع : کتابخانه مجلس

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن