دوشنبه, 10 آذر 1399 ساعت 18:33
خواندن 248 دفعه

بازدید مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

حجت الإسلام و المسلمين دكتر سبحاني ضمن بازديد از محصولات و مركز ديتا سنتر و ظرفيت هاي جديد براي متمركز نمودن ديتاي علوم إسلامي با خدمات اجاره‌اي آن آشنا شده و سپس در جلسه حضور يافتند.


در ابتدا جناب حجت الإسلام والمسلمين بهرامي رئيس  مركز تحقيقات كامپيوتر علوم اسلامي نور ضمن خير مقدم به جناب دكتر سبحاني و همراهان، حضور ايشان را توفيقي براي ايجاد فصل جديدي از همكاري ثمربخش عنوان كردند. در ادامه حاج آقاي بهرامي با اشاره به جايگاه و سوابق مركز، هيچ كار ثمربخشي را بدون اتكاي به فضاي مجازي بي ثمر دانستند. ايشان در حقيقت مهيا شدن اين ظرفيت را در مركز تحقيقات اسلامي از چند جهت كمك به فضاي پژوهش و تحقيق در علوم إسلامي دانست:
1.    همكاري در دسترسي به محصولات براي پژوهشگران، در قالب كلاس‌هاي آموزشي و يا كارگاه هاي گفتگو محور مركز نور آماده است ابعاد و ظرفيت هاي درون نرم افزارها را آموزش دهد.
2.    توليد محصول مشترك با استفاده از محتواي مؤسسات و زيرساختهاي فني مركز نور
3.    توليد محصول به صورت سايت، سي دي و اَپ با عنايت به زير ساخت فني موجود
4.    جلب حمايت هاي مادي براي مركز نور

در ادامه جناب حجت الإسلامي راشدي معاون محترم پژوهش مركز به ارائه گزارشي از توليد محصولاتي ديني پرداخت و دغدغه مهم خود را در مجموعه توسعه معارف اهل بيت عليهم السلام بيان نمود. ايشان با عنايت به توليد نرم افزارهاي نورالولاية، نورالسيرة و سيره معصومان ضعف‌هاي موجود در اين نرم افزارها را نقص در دانش پژوهش گران مركز، همچنين محدوديت در منابع مالي و محدوديت صاحبان اثر دانست. حاج آقاي راشدي ضمن معرفي پايگاه جامع مركز با عنوان  www.inoor.ir آن را به عنوان درگاهي براي تمام رسانه هاي مركز دانسته و پيشنهاد دادند در صورتي كه پژوهشگران محترم و متخصص در علوم إسلامي و معارفي در محتوا كمك‌كار باشند، مركز از آن استقلال خواهد كرد.

در ادامه جناب حجت الإسلام و المسلمين دكتر سبحاني به ايراد سخن پرداختند. ايشان ضمن تبريك به جناب بهرامي در سمت جديد، ابراز اميدواري كردند در دوره مسئوليت ايشان محصولات پربارتر از گذشته توليد شود. پيشتر هم بيان شده بود،‌آنچه كه باعث رونق و توفيق بيشتر مركز نور در توليد نرم افزار خواهد بود نزديك شدن و تعامل با مؤسسات ديگر است. إيجاد سيستم ارتباطي و تعاملي، و مشاركت در توليد محتوا و فن آوري يك اصل است. با اهتمامي كه از جناب بهرامي سراغ داريم و حضور جدي ايشان اين اميد مي رود كه مركز فراتر از الان با مؤسسات همكاري داشته باشد. با اين ديد كه هر مؤسسه داراي يك دفتر و يا يك شعبه است كه با تعامل با اين مؤسسات ديني هم تنوع محصولات بالا رفته و هم ان شاءالله مشكلات مالي به سرعت قابل تأمين خواهد بود. لذا برخي پژوهش ها را به عهده مؤسسات متخصص نهاده و خود به أمور اصلي بپردازيد.
ايشان در ادامه ضمن معرفي مجموعه‌هاي تحت مديريت و اختيار خود، (بنياد فرهنگي امامت، مؤسسه معارف اهل بيت عليهم السلام مركز الحضارة، و مؤسسة البيان) توليد محتوا را بخشي از فعاليت‌هاي اين مجموعه‌ها عنوان كردند. به عنوان نمونه در بنياد فرهنگي امامت ترجمه گرانسنگ كتاب شريف الغدير، در مؤسسه معارف اهل بيت عليهم السلام، طي 15 سال كليه روايات اعتقادي از كليه منابع شيعي مانند وسائل الشيعة به صورت دسته بندي استخراج شده است. و يا در گروه حديث پژوهي نرم افزار « ثقات» براساس اطلاعات منابع رجالي حديثي و اعتبارسنجي روايات توليد شده است، مركز الحضارة با ظرفيت غالب بر 250 جلد كتاب چاپ شده با مشتريان ويژه و خاص به خود آماده همكاري است و مؤسسة البيان  هم  كه وظيفه معرفي شيعه را به زبان روز به عهده دارد همچنين در زيرساخت هاي فني از ابتدا از متخصصين مركز نور استفاده كرده و بهره مند شده ايم. لذا براي توليد اطلاعات انعقاد يك تفاهم نامه از ضروريات محسوب مي شود.
در پايان جناب حجت الإسلام و المسلمين بهرامي ضمن استقبال از پيشنهاد جناب دكتر سبحاني آقاي خوانساري را از طرف خود براي تشكيل كميته تا مرحله اجرا معرفي نموده تا قدمهاي بزرگتري برداشته شود.
همچنين از جناب كتر سبحاني درخواست شد تا در دفتر يادبود مركز كه نزديك 3 هزار دست‌خط ثبت شده است، با دست‌خط خود نكاتي را ثبت بفرمايند.

لازم به ذکر است در پایان این جلسه مقرر شد با تشكيل كميته در بخش محتوا و فني متشكل از مسئولين مربوطه هر دو مجموعه
و دسترسي محققان به محصولات از طريق آموزش يا كارگاه براي توسعه در پژوهش ها زمینه‌ همکاری‌ بین مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و بنیاد فرهنگی امامت مورد بررسی قرار گیرد.