پنج شنبه, 16 اسفند 1397 ساعت 19:03
خواندن 486 دفعه

نشست هم اندیشی با موضوع "خدمات علمی و دینی خاندان اجتهاد و خاندان عبقات در هند"

بنیاد فرهنگی امامت با همکاری نماینده محترم  ولی فقیه در هند نشستی علمی  با موضوع ‌«خدمات علمی و دینی خاندان اجتهاد و خاندان عبقات در هند» برگزار نمود.  
در این نشست که به عنوان پیش نشست همایش مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو و با حضور روحانیان شیعه ی دهلی،  در روز یک شنبه دوازدهم اسفندماه ، در خانه فرهنگ ایران واقع در دهلی  انجام شد   حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور ضمن خیر مقدم به هیئت ایرانی به تشریح جایگاه عالمان شیعه در تاریخ هند و نقش مهاجران ایرانی در ترویج علم و دانش با موضوعات مختلف در شبه قاره پرداخت.
ایشان به همین مناسبت به فعالیتهای بنیاد فرهنگی امامت و موسسه کتابشناسی شیعه در راستای احیای آثار مدرسه علمی شیعه در لکهنو اشاره نموده و ضمن بیان ضرورت این قبیل  فعالیتها  از دست اندرکاران احیای آثار قدردانی نمود.
پس از آن حجت الاسلام والمسلمین مختاری مدیر محترم موسسه کتابشناسی شیعه به تببین جایگاه علمی  مرحوم علامه غفران مآب موسس مدرسه علمی شیعه در لکهنو پرداخت و به برخی از ویژگی های  ایشان از زبان اساتید وی همچون مرحوم سید مهدی طباطبائی بحرالعلوم و سید علی طباطبائی صاحب ریاض اشاره نمود.  
وی همچنین ضمن اشاره به نامه نگاریهای اعلام نجف و هند ،  خدمات مادی مدرسه لکهنو به حوزه علمیه نجف را مورد توجه قرار داد.
حجت الاسلام والمسلمین مختاری در پایان برخی از آثار مرتبط با زندگی نامه خاندان اجتهاد را که تاکنون در موسسه کتابشناسی شیعه احیا شده است،  به حاضرین معرفی نمود.  
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین اسفندیاری مدیر محترم واحد احیای  بنیاد فرهنگی امامت  و محقق  احیای آثار شبه قاره به   تشریح بخشی از فعالیت های احیایی این مجموعه در بخش آثار شبه قاره پرداخت.
وی در راستای تبیین ضرورت این فعالیتهای علمی به محتوای تحفه اثناعشریه و تاثیر آ ن بر مخاطبین شیعه آن عصر پرداخت و در ادامه ردیه هایی که عالمان شیعه در هند بر این کتاب نوشتند را برشمرده و نقش انها را در فرونشاندن فتنه ضد اسلامی و ضد شیعی تحفه مورد توجه قرار داد.
ایشان با توجه به افکار و اندیشه های تکفیر در دنیای امروز، توجه به محتوای این آثار و احیا و بازنشر این آثار را برای مقابله با این نوع اندیشه ها ضروری برشمرده و بر ایفای نقش عالمان  هند در این زمینه تاکید نمود.
سخنران دیگر این نشست جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر سبحانی مدیر عامل محترم بنیاد فرهنگی امامت بود.
ایشان در ادامه این نشست فرهنگ اسلامی و فرهنگ شیعی را در آستانه یک نهضت علمی و تمدنی برشمرد که حتی دشمنان اسلام نیز به آن اعتراف دارند. وی افزود لازمه تحقق این آینده درخشان و موفقیت در این نهضت توجه به میراث گذشتگان و استفاده از تجربیات و آموخته های ایشان و بازشناسی نقاط قوت و ضعف شیعه در گذشته پر فراز و فرود خود است.
مدیر عامل محترم بنیاد فرهنگی امامت ضمن اشاره به کوتاهی هایی که در این خصوص صورت گرفته است برخی از نمونه فعالیتهای گسترده عالمان شیعه هند را برشمرده و آنها را تا حدودی باور نکردنی دانست.
ایشان به عنوان نمونه،  از  تحفه اثنا عشریه نام برد که با وجود حجم اندک، دهها جلد ردیه بر آن نگاشته شد که همگی محصول علم و غیرت دینی عالمان آن عصر بود. عالمانی  که با تمام وجود و دارایی خود در مقابل بدعت دشمنان اهل بیت علیهم السلام ایستادند.
دکتر سبحانی در ادامه مرحوم علامه غفران مآب را یکی از بزرگترین این عالمان دانست که با تاسیس مدرسه علمی، تربیت شاگرد و تولید آثار علمی و اجتماعی متعدد به ایفای نقش خود پرداخت.
وی اشاره نمود که مرحـوم غفران مآب هم با انحرافات داخلی جامعه تشیع در آن دوره یعنی اخباری گری و تصوف به مبارزه پرداخت و هم در مقابل شبهات دشمنان بیرونی تشیع ایستاد.
مدیر عامل محترم بنیاد فرهنگی امامت یکی از مظاهر نبوغ و توانایی علامه غفران مآب را در تالیف کتاب کلامی عماد الاسلام برشمرده و ضمن تشبیه این کتاب به جواهر الکلام در موضوع فقه آن را در بردارنده دو نوآوری از جانب علامه غفران مآب دانست.
اول اینکه این کتاب جامع تمام اقوال و دیدگاه های کلامی عالمان مسلمان در تمام ابواب کلامی است که آنها را مورد اشاره و نقد قرار داده است و دوم اینکه ایشان توانست با تجمیع  اقوال و دیدگاه های مختلف و همچنین تمسک به عقل در کنار نقل ، روشی اجتهادی را در ارائه آرای کلامی ابداع نماید که گرچه حرف آخر  را نمی زند ولی مخاطبین را از مراجعه به بس یاری از آثار گذشتگان بی نیاز می نماید.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر سبحانی در پایان و برای جمع بندی اشاره نمود که احیای این آثار کم نظیر و نشر آنها برای مخاطبین تشنه معارف اهل بیت علیهم السلام باید ازاولویتهای جامعه علمی شیعه قرار گیرد.
در پایان این نشست جناب حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور نماینده محترم ولی فقیه در هند ضمن تقدیر از سخنرانان و حاضرین ابراز امیدواری نمود که این قبیل نشستها مقدمه ای باشد برای تعامل بیشتر موسسات و افراد مختلف جهت احیای آثار ارزشمند این دوره از تاریخ پربار شیعه.
لازم به ذکر است در روز شنبه نهم  مارس 2019 مصادف با هجدهم اسفندماه 1397 در شهر لکهنوی هند همایشی تحت عنوان «مدرسه کلامی - فقهی شیعه در لکهنو» برگزار خواهد گردید که طی آن از بخشی از آثار احیا شده توسط بنیاد فرهنگی امامت و موسسه کتابشناسی شیعه رونمایی صورت خواهد گرفت.