دوشنبه, 09 شهریور 1394 ساعت 13:31
خواندن 1793 دفعه

کشف المهم فی طریق خبر غدیر خم نوشتۀ علامه سید هاشم بحرانی

کتاب کشف المهم فی طریق خبر غدیر خم نوشته علامه سید هاشم بحرانی از کتابهایی است که مستقلا به معرفی اسناد و طرق روایت حدیث غدیر پرداخته است. این کتاب در سه باب تنظیم شده است:


باب اول، اخباری که از طریق شیعه امامیه در مورد واقعه غدیر وارده شده و شامل 36 حدیث است.
باب دوم، اخباری که از طریق اهل سنت در مورد واقعه غدیر وارده شده و شامل 88 حدیث است.
باب سوم،  نصوص پیامبر (صلی الله علیه و آله) بر ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) از طریق شیعه امامیه وارد شده و شامل 43 حدیث است.
باب اول و دوم این کتاب را با باب شانزدهم و هفدهم کتاب غایة المرام تطابق دارد. 
این کتاب تاکنون دوبار چاپ شده است؛ بار نخست به همت موسسۀ احیاء تراث سید هاشم بحرانی در سال 1412ق و بار دیگر به تحقیق مرتضی آل شبر حسینی موسوی در سال 1431ق / 1389ش در قم. 
و به زودی برای نخستین بار ترجمۀ فارسی آن به قلم آقای عبدالحسین طالعی روانه بازار نشر خواهد شد. 
در ادامه متن ترجمه مقدمه مؤلف کشف المهم را به قلم آقای طالعی می خوانید. 
 

ترجمه مقدمه کشف المهم به قلم عبدالحسین طالعی
بسم الله الرحمن الرحیم
حمد، خدای ملک حق مبین را، که برانگیزاننده پیامبران و فرستادگان الهی است؛ و نصب کننده جانشینان است؛ از روی رحمتی که بر جهان ها و اهل آنها دارد تا شرع استوار را آشکار سازد، و حق روشن را نگاه دارد، و دین را به کمال رساند.
و درود و سلام بر اشرف آفریدگان، از پیشینیان و پسینیان، محمد و خاندان پاک نهاد حضرتش.
 

اما بعد:
نیاز مردم به امام معصوم در هر زمان، بر اهل ایمان و اسلام پوشیده نیست، زیرا که وجود نگاهبانی برای شرع ناگزیر است تا از زیاده و نقصان در امان ماند. و راهی برای شناخت این امام و رسیدن به او نیست، مگر نص بر او، از جانب خدای بزرگ علام، که به وحی الهی، بر زبان رسولش صلی الله علیه و آله ـ که مؤید به ملائکه بزرگوار است ـ جاری سازد.
 رعیت را چه رسد که امامی را نصب کند تا حجت بر خاص و عام باشد؟ بلکه محال است. و نه تنها فهم مردم، که فهم برگزیدگان خدای تعالی نیز به این مهم راه نمی یابد. جایی که اولیای خدا نتوانند ـ از جانب خود ـ سخن گویند، مردم را چه رسد که اظهار رأی کنند؟
پس رساننده شرع یعنی پیامبر، و نگاهبان دین یعنی امام، ناگزیر باید وجود داشته باشند. این نکته نزد انسان های صاحب فهم و عقل، بدیهی است. آیات محکم قرآن نیز بر آن گواهی می دهند که:
خدای جل جلاله، با نصب امام به عنوان سرپرست دین، نعمت را تمام و دین را کامل می سازد، تا مردم پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله در حلال و حرام به او رجوع کنند. پس امام، قائم مقام پیامبر است، در تمام شئون به جز نبوت.
 از سوی دیگر، شک و تردیدی در نصب امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله به نص آشکار حضرتش وجود ندارد. این نصوص را، خاص و عام نقل کرده اند. هر کس در کتاب های عامه و مطالب پیشوایان آنها در آثارشان نیک بنگرد، این نکته را به عیان می بیند.
آنان در صحاح مشهور ـ که صحیح ترین کتاب ها در نظر آنان است ـ و تألیفات حدیثی خود تصریح کرده اند که رسول خدا صلی الله علیه و آله صریحاً بیان فرموده اند که امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه امام، خلیفه، وصی، و وزیر پس از ایشان است؛ و همچون هارون نسبت به موسی است، در تمام جوانب و ابعاد، مگر آنکه پس از خاتم الانبیاء پیامبری نیست.
آنان به این نصوص اعتراف دارند، روایات آن را در کتاب های خود آورده اند، دانشمندانِ آنها این احادیث را، نسل به نسل، از عالمان پیشین خود روایت کرده اند. پس شگفت است، شگفت، که چگونه از این نصوص ـ که دو گروه مخالف، به اتفاق نقل کرده اند ـ روی می گردانند؟
پس بعد از حق چیست به جز گمراهی؟
آنان در این مورد مصداق کلام الهی هستند که فرمود:
«و اما ثمود فهدیناهم فاستحبوا العمی بعد الهدی؛(فصلت / 17)
ثمود را هدایت کردیم، اما آنها نابینایی را بر هدایت ترجیح دادند».
از پیروی هوای نفس پس از یافتن هدایت، به خدای سبحان پناه می بریم.
من به کتاب های عامه نظر کردم، و روایاتی را دیدم که در نص بر امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه آورده اند. و در این موضوع، کتابی نوشتم به نام «غایة المرام فی النص علی الامام من طریق الخاص و العام» که کتابی نیکو در موضوع خود، با روایات فراوان و آثار روشن است.
پس از آن به خاطرم آمد که کتابی جداگانه بنویسم که شامل بعضی از روایات غدیر خم باشد، و راویان آن را از طریق عامه و خاصه ـ به عنوان نمونه ای والا و بهره ای وافرـ یاد کنم، زیرا اِحصای تمام راویان آن از طریق خاصه و عامه ممکن نیست. پس به همین اندازه اکتفا کردم. و البته در همین مقدار، برای کسی که به دقت بنگرد، کفایت است. و این کتاب را «کشف المهم فی طریق خبر غدیر خم» نامیدم.
خبر غدیر خم، شامل این معنی است که امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله، امام، خلیفه، وصی و ولی است.
و خدا، هر که را بخواهد، به راه استوار هدایت می فرماید.

 

برای دانلود متن کتاب کشف المهم چاپ مؤسسه احیاء تراث سید هاشم بحرانی کلیک کنید

 

منبع : امامت پژوهی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن