یکشنبه, 12 شهریور 1396 ساعت 11:00

صحابه از غدیر چه فهمیدند؟

گفته شده: صحابه از حديث غدير و ديگر احاديث، معناي نص و تعيين بر خلافت را نفهميده‌اند، و لذا راه شورا را دنبال كرده و با ابوبكر به عنوان خليفه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بيعت كردند. و اين به نوبه خود دلالت دارد كه نصوص مربوط به حضرت واضح‌تر نبوده است!!

پاسخ:

اولا: عموم صحابه در روز غدير از بيانات حضرت و رفتار او نسبت به اميرالمؤمنين‌(علیه السلام) معناي امامت و خلافت را فهميدند و لذا همگي با آن حضرت بيعت كرده و به او تهنيت گفتند، كه از آن جمله ابوبكر و عمر است. اين موضوع را در بحث از حديث غدير خم اشاره كرده و روشن نموديم.

ثانيا: با مراجعه به تاريخ پي مي‌بريم كه برخي از صحابه از حديث معناي نص و تعيين الهي به معناي خلافت و امامت را فهميده‌اند، و لذا در اشعار و خطبه‌هاي خود به آن اشاره نموده‌اند. اين موضوع را نيز در جاي خود؛ همچون حديث غدير و احاديث وصايت به آن اشاره كرده‌ايم.

ثالثا: در جاي خود به طور مبسوط به علت اعراض صحابه از حضرت علي‌(علیه السلام) بعد از وفات رسول خدا(علیه السلام) اشاره كرده‌ايم و بيان داشتيم كه چگونه گروهي با سياست تزوير و تطميع و تهديد، خلافت مسلمين را به انحراف كشانده و مردم را به سوي خود كشاندند.