کتاب علم امام در باور شیعیان نخستین به قلم نویسنده محترم، جناب آقای سیدعبدالحمید ابطحی به رشته تحریر در آمده و به علم امام به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های فکر شیعی در عصر پایه‌گذاری اندیشه شیعی و شکل‌گیری گفتمان شیعی یعنی تا نیمه قرن دوم هجری، اختصاص یافته است.

این اثرمشتمل بر یک مقدمه و چهار فصل با عناوین ذیل است.

فصل اول: تکوین گفتمان علم صحیح اهل بیت علیهم السلام

فصل دوم: شکل گیری گفتمان تحدیث امامان

فصل سوم: گفتمان علم الکتاب در قبال گفتمان تفسیر

فصل چهارم: انتشار محتاطانه گفتمان علم گسترده امامان

علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه این کتاب به آدرس قم، خیابان معلم، پاساژ ناشران، طبقه زیر زمین انتشارات بنیاد فرهنگی امامت مراجعه فرمایند.

شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 10:56

معرفت اهل بیت علیهم السلام ماء معینی است که شکر بهره‌مندی از آن یک از هزار در توان آدمی نیست. این معرفت چنان نورانی و بی‌آلایش است که به مصداق «الناس اذا علموا محاسن کلامنا لاتبعونا» بر جان و نهاد انسان می‌نشیند و کسی را یارای مقاومت در برابر حقانیت آن نیست. اگر چه شاید به زبان انکار شود.
زلالی و گوارایی این آب حیات آن گاه دو چندان می‌شود که بی‌واسطه و از سرچشمه نوشیده شود و چه سرچشمه‌ای بهتر از چشمه جوشان دانش معصوم آن گاه که خود، خویشتن را به تعریف و تصویر بنشیند و یکی از این جوشش‌ها زمانی بود که حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها از امام خویش در عین رنجوری تن، از ظلم دشمن، با سلاح زبان نیز به پا خاست و ضمن تبیین جایگاه و منزلت اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و امامت ایشان و ابطال دعاوی زیاده گویانِ زیاده خواه، لجام رسوایی بر مرکب عنان گسیخته نفاقی زد که پس از فقدان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله حقیقت خویش را از پس پرده آشکار کرده بود. این بیان نورانی که خطبه فدکیه نام گرفت به همت راویان اخبار اهل بیت علیهم السلام در میراث علمی شیعیان به دست آیندگان رسید.
بر همین اساس بنیاد فرهنگی امامت که نشر معارف اهل بیت علیهم السلام را سرلوحه اهداف خویش قرار داده است به حسب وظیفه اقدام به نشر اثر ارزشمندی با عنوان: خطبه فدکیه و عیادت کرده است.
این اثر که به همت نویسنده ارجمند جناب آقای میثم توکلی بینا شکل گرفته است، در حقیقت معرفی نسخه‌ای جدید است از خطبه فدکیه و خطبه عیادت است که از پس تلاش شایسته تقدیر ایشان و بررسی‌های سندی و محتوایی صورتی محقق و مترجَم به خود گرفت و از این طریق در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
جهت تهیه این کتاب به آدرس قم، خیابان معلم، پاساژ ناشران،طبقه همکف، پلاک ۱۱، فروشگاه کتاب ما مراجعه فرمایند.

 

چهارشنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 19:36

عنوان کتاب: السکینة_فی صحة حدیث السفیة
نام پدیدآور: نوید ارجمند
ناشر: انتشارات امامت اهل بیت علیهم السلام
چاپ: اشراق
مشخصات ظاهری: 600 صفحه
جلد گالینگور
زبان کتاب: عربی
شمارگان: 1000
قیمت: 28000 تومان

 چکیده کتاب:
یکی از احادیث منقول از رسول اکرم صلی الله علیه وآله  که دلالت روشنی بر امامت اهل بیت علیهم السلام  دارد، حدیث سفینۀ نوح است که به اسانید مختلف در کتب اهل سنت و شیعه روایت شده است.
هدف مولف از تالیف این کتاب بررسی سندی_ رجالی روایات پنج تن از صحابه: عبدالله بن زبیر، ابن عباس، علی بن ابیطالب علیه السلام ، ابوسعید الخدری و ابوذر غفاری، بر اساس علم رجال و حدیث اهل سنت است.
نتایج این تحقیق به روشنی نشان میدهد که برخی از اسانید حدیث، «صحیح» و برخی دیگر «حسن» و قابل احتجاج هستند. حتی اگر فرض شود همگی اسانید حدیث سفینه ضعیف باشند، ولی از آنجا که این اسانید «ضعیف» یکدیگر را تقویت میکنند، حدیث را به مرتبۀ «صحیح» میرسانند؛ زیرا هیچیک از راویان اسانید این حدیث، متهم به دروغگویی نیستند؛ بلکه صرفاً به خاطر ضعف حافظه، جهالت و یا مدلّس بودن، از سوی برخی علمای رجال تضعیف شده اند.

این اثر در پاییز سال 1396 به همت معاونت پژوهش بنیاد فرهنگی امامت به چاپ رسید

چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 14:55

نام کتاب: بیکران امامت در خطابه غدیر

نویسنده: دکتر عبدالحسین طالعی

ناشر: امامت اهل بیت علیهم السلام

چکیده:

غدیر، پیامی الهی است که «دیروز» بیان شد تا «امروز» به گوش جان بشنویم و ره توشه‌ای برای «فردا» از آن برگیریم. خطبه غدیر کتابی است هماره گشوده تا پیوسته در آن نظر کنیم و درس زندگی از آن بیاموزیم. خطبه غدیر زلال جاری آسمان است در زمین که هر لحظه تشنگان سعادت و نجات را به خود فرا می‌خواند.

متن این خطبه را راویان، محدثان و دانشمندان در طول سده‌های پیشین نقل کرده‌اند و به دست ما رسانده‌اند. اینک وظیفه داریم که این حقایق والای ولایت را فراگیریم و به نسل‌های بعد برسانیم.

کتاب «بیکران امامت در خطابه غدیر»، مشتمل بر درس‌هایی از خطبه غدیر است که به کوشش محقق و استاد ارجمند جناب آقای عبدالحسین طالعی نگاشته شده و انتشارات بنیاد فرهنگی امامت آن را به زیور طبع آراسته است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه آن به آدرس: قم، خیابان معلم، ساختمان ناشران، طبقه همکف، غرفه 11 مراجعه فرمایند.

نام کتاب: حیات برزخی / نقد اندیشه سلفی گری ایرانی

نویسنده: دکتر عبدالعلی موحدی

ناشر: امامت اهل بیت علیهم السلام

چکیده:

نویسنده در این نوشتار هدف خویش را دفاع از باور شیعه در مسئله حیات برزخی قرار داده و بر این اساس به طور عمده به بررسی شبهاتی پرداخته که با استناد به مضامین قرآنی به نظام اعتقادی شیعه وارد می شوند.

با توجه به این هدف، نویسنده در ادامه مقدمه، به تبیین روش شناسی شبهه و پاسخ آن پرداخته و بر این نکته تاکید کرده که توجه در این نوشتار به طور عمده بر عدم تخالف آیات و روایات معطوف شده است

وی همچنین در ادامه و در ضمن سه بخش به بررسی مدعای مخالفان حیات برزخی پرداخته و شبهات آنها در این خصوص را پاسخ داده است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه این کتاب به آدرس: قم، خیابان معلم، ساختمان ناشران، طبقه همکف، غرفه 11 مراجعه فرمایند.