دوشنبه, 16 آذر 1394 ساعت 09:00
خواندن 1086 دفعه

بازخوانی مصائب عاشورا - عبدالکریم پاک نیا

طلیعه 
یك قصه بیش نیست، غم عشق و وین عجب
كز هر زبان كه می شنوم نامكرر است


بازگویی مصائب عاشورا و یادآوری فصلهای گوناگون این حماسه جاوید، علاوه بر بیداری، حسّ ظلم ستیزی و عدالت خواهی در جامعه، موجب تجدید حیات اسلام و احیای ارزشهای فراموش شده می باشد، به همین جهت، این جمله در میان اندیشمندان اسلامی معروف شده كه: "اَلاِْسْلامُ مُحَمَّدی الْحُدُوثِ وَ حُسَینی الْبَقاءِ(1)؛ اسلام را حضرت محمدصلی الله علیه وآله به جهان بشریت عرضه نمود و حسین بن علی علیهما السلام از آن پاسداری و حمایت كرد." ذكر مصیبت عاشورا وسیله ایست برای رساندن پیامها و سخنان امام حسین علیه السلام به جهانیان در طول تاریخ تشیع.
ذاكران و روضه خوانان مكتب عاشورا، در ضمن روضه خوانی به مخاطبان خود یاد آور می شوند كه امام حسین علیه السلام مشكلات و مصائب را به چه انگیزه والائی تحمل كرد.
آنان به عزاداران حسینی علیه السلام گوشزد می كنند كه آن حضرت در نامه ای به بزرگان عراق در مورد رواج سنتهای باطل و ترویج ارزشهای منفی در جامعه مسلمانان هشدار داد و حمایت آنان را در قیام برای احیای سنتهای صحیح و حاكم شدن ارزشهای الهی خواستار شد و فرمود:"اَنَا اَدْعُوكُمْ اِلی كِتابِ اللَّهِ و سُنَّةِ نَبیهِ فاِنَّ السُّنَّةَ قَدْ اُمیتَتْ وَ اِنَّ الْبِدْعَةَ قَدْ اُحْییتْ وَ اِنْ تَسْمَعُوا قَوْلی وَ تُطیعُوا اَمْری اَهْدِكُمْ اِلی سَبیلِ الرَّشادِ(2)؛ من شما را به كتاب خدا و سنت پیامبرش فرا می خوانم؛ چرا كه سنّت [به تدریج ] از میان رفته و بدعت زنده شده است. اگر به سخنم گوش فرا دهید و از فرمانم اطاعت كنید، شما را به راه رستگاری راهنمایی خواهم كرد."
 

تأكید بر عزاداری، از عصر ائمه علیهم السلام 
امام صادق علیه السلام در زیارت اربعین امام حسین علیه السلام فرمود: "اَلسَّلامُ عَلی اَسیر الْكُرَباتِ وَ قَتیلِ الْعَبَراتِ(3)؛ سلام بر آن آقایی كه گرفتار غصه ها و مصائب بود و كشته اشكها گردید."
اشك بر امام حسین علیه السلام در حقیقت ایجاد ارتباط عاطفی با مظهر تمام خوبیها و زیباییها و ابراز عشق و محبت به جلوه بارز صفات الهی است. در حقیقت گریه آگاهانه بر امام حسین علیه السلام موجب تثبیت باورهای توحیدی است. به همین خاطر امام حسین علیه السلام نیز به شیعیان توصیه فرمود كه روضه خوانی بر مصائب آن حضرت را هرگز فراموش نكنند و در هر فرصتی به ذكر مصائب كربلا بپردازند. (4)
 

در این فرصت به ذكر مصائب عاشورا می پردازیم:
 

1. حضرت مسلم علیه السلام 
حضرت مسلم بن عقیل از سوی امام حسین علیه السلام برای بررسی اوضاع كوفه و بیعت گرفتن از مردم به آن شهر اعزام شده بود و بر اثر تلاشهای فراوان، حدود 18 هزار نفر با وی بیعت كردند. امّا تسلط عبید اللَّه بن زیاد و تهدید و تطمیعهای وی موجب شد مردم كوفه از اطراف حضرت مسلم پراكنده شوند و آن گرامی تنها و غریب بماند. او بعد از مقاومت و رشادتهای بی نظیر، در روز عرفه؛ نهم ذی الحجه به شهادت رسید. پیامبر گرامی از شهادت آن بزرگوار سالها قبل از وقایع كربلا خبر داده و در سوگ آن گرامی گریسته بود. (5)
هنگامی كه آن حضرت را با حیله دستگیر كردند، در مقابل دار الاماره خواست كاسه آبی بنوشد، آب را به دهانش نزدیك كرد؛ امّا از شدت جراحات وارده خون از دهانش جاری گردید و نوشیدن آب برایش ممكن نشد. وقتی این عمل سه بار تكرار شد، حضرت فرمود: خدا را حمد می كنم كه اگر این آب روزی من بود از آن می نوشیدم و با لب تشنه وارد دار الاماره كوفه گردید. او به حاكم ستمگر كوفه عبیداللَّه سلام نكرد و به او اعتنایی ننمود.
وقتی حكم شهادت را برایش اعلام كردند، سه وصیت كرد:
هفتصد درهم در شهر كوفه بدهكارم، با فروش زره من آنرا بپردازید.
بعد از شهادت، جنازه ام را دفن كنید.
من به امام حسین علیه السلام نامه نوشته ام كه به كوفه آید، به او اطلاع دهید كه دیگر به اینجا نیاید؛ چون مردم كوفه بیعت شكسته اند.
عبید اللَّه سپس به بكر بن حمران احمری دستور داد تا حضرت مسلم را به بام دارالاماره برده و گردن بزند. در آن لحظه سفیر با كفایت امام حسین علیه السلام تكبیر می گفت و از حق ناسپاسی آن مردم به خداوند شكوه می نمود(6) كه چگونه با فرزند پیامبر مكر و حیله كردند. چون به بالای بام رسید، رو به سوی مكه كرده و گفت: "اَلسَّلامُ عَلَیكَ یا بْنَ رَسُولِ اللَّهِ"(7)

در آن نفس كه بمیرم در آرزوی تو باشم
بدان امید دهم جان كه خاك كوی تو باشم
به وقت صبح قیامت كه سر زخاك برآرم
به گفتگوی تو خیزم به جستجوی تو باشم

بكر در بالای دارالاماره سر از بدن آن گرامی جدا كرد و بدنش را از بالای قصر به پائین انداخت. ابن زیاد دستور داد بدن مباركش را در بازار قصابان به دار زنند و سرش را به نیزه زده و به دمشق فرستاد. (8)
شهادت مسلم علیه السلام خیلی جانسوز بود، امّا لا یوْمَ كَیوْمِكَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ، اگر سر مسلم را از بدن جدا كردند، دختران و خواهرانش در كنار او نبودند تا آن صحنه غمبار و جانسوز را ببینند. وقتی كه امام حسین علیه السلام در مسیر كربلا از فرزدق شاعر خبر شهادت جناب مسلم را شنید، دیدگانش پر از اشك شد و فرمود: "رَحِمَ اللَّه مُسْلِماً فَلَقَد صارَ اِلی رُوحِ اللَّهِ وَ رَیحانِهِ وَ جَنَّتِهِ وَ رِضْوانِهِ، امّا اِنَّهُ قَدْ قَضی ما عَلَیهِ وَ بَقِی ما عَلَینا(9)؛ خداوند مسلم را رحمت كند، او به سوی روح و ریحان و بهشت و رضوان خداوند پر كشید و تكلیف خود را ادا نمود، امّا هنوز تكلیف ما باقی است."
 

2. ورود به كربلا 
قافله امام حسین علیه السلام روز دوم محرم در حالی كه توسط لشكر حرّ بن یزید ریاحی محاصره شده بود به سرزمین كربلا رسید. امام وقتی نام كربلا را شنید فرمود: "هَذا مَوْضِعُ كَرْبٍ هاهُنا مُناخُ رِكابِنا وَ مَحَطُّ رِحالِنا وَ مَقْتَلُ رِجالِنا وَ مَسْفَكُ دِمائِنا بِهذا حَدَّ ثَنی جَدّی رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله؛ اینجا محل غم و بلا است، اینجا خوابگاه مركبهای ماست، محل فرود آوردن بارها و توشه های ماست، اینجا قتلگاه مردان ما و محل ریختن خونهای ماست؛ جدم رسول خداصلی الله علیه وآله این گونه به من خبر داده است. (10)"

اندر این دشت بلا غارت جان خواهد شد
آنچه مقصود دل ماست همان خواهد شد
ای بساتن كه در این دشت بیفتد برخاك
ای بسا سر كه در اینجا به سنان خواهد شد
این لب شط فراتست كه از سوز عطش

آب از دیده اطفال روان خواهد شد پس از سخنان امام حسین علیه السلام همگی از مركبها فرود آمدند و خیمه ها را برافراشتند. امام حسین علیه السلام بعد از استقرار در كربلا، در گوشه ای نشسته و در حالی كه شمشیر خود را آماده می كرد اشعاری را در بی وفایی دنیا زمزمه می كرد:

یا دَهْرُ اُفٍّ لَكَ مِنْ خَلیلٍ
كَمْ لَكَ بِالْاِشْراقِ وَ الْاَصیلِ
مِنْ صاحِبٍ وَ طالِبٍ قَتیلِ

وَ الدَّهْرُ لا یقْنَعُ بِالبَدیلِ "ای روزگار! افّ بر تو باد چه بد رفیقی هستی، چه بسیار دوستانت را در شامگاهان و صبحگاهان به قتل رسانیده ای و روزگار در نزول بلا بر افراد هرگز به بدل قانع نمی شود."
حضرت زینب علیها السلام وقتی این سخنان را از برادر شنید، عرض كرد: ای برادر! این سخن كسی است كه به كشته شدن خود یقین دارد. امام علیه السلام فرمود: بلی خواهرم! من هم یقین به شهادت خود دارم. در این لحظه فریاد زینب علیها السلام بلند شد و گفت: وای بر من، حسین علیه السلام دست از زندگانی شسته واز مرگ خود خبر می دهد. آن گاه به همراه سایر بانوان حرم ناله سر دادند كه: "وا مُحَمَّداه، وا عَلِیاه، وا أمَّاه، وا حُسَیناه وا ضَیعَتاه بَعْدَكَ یا اَبا عبداللَّه... (11)" امام آنان را ساكت و آرام نمود. امّا در روز عاشورا بعد از شهادت امام كسی نبود كه بانوان حرم را تسلی دهد و آرام نماید.
 

3. حضرت رقیه علیها السلام 
كودكی را كه پدر در سفر است
دائماً چشم امیدش به در است
هر صدایی كه ز در می آید

به خیالش كه پدر می آید از سوزناك ترین مصائب واقعه عاشورا، مصیبت دختر چهار ساله امام حسین علیه السلام است. در مقاتل آمده است كه به همراه اسرای كربلا كه در خرابه ای نزدیك كاخ یزید اسكان داده شده بودند، دختری چهار ساله از فرزندان امام حسین علیه السلام بود كه امام به او خیلی علاقه داشت و او نیز شدیداً دلبسته پدر بود. او شبی از خواب بلند شده و عرضه داشت: بابایم حسین كجاست؟ من امشب او را در خواب دیدم كه خیلی مضطرب و نگران بود.
بگفت ای عمه بابایم كجا رفت
بُدی این دم بَرَم، دیگر چرا رفت با شنیدن این صدا همه بانوان بلند شده و در خرابه شام غوغایی بپا شد. وقتی خبر به یزید رسید دستور داد سر مبارك امام حسین علیه السلام را در برابر آن طفل معصوم قرار دهند. وقتی كه آن دختر كوچك سر بابا را شناخت، آنرا به سینه چسبانید و با لحن سوزناكی نجوا آغاز كرد: "یا اَبَتاه مَنْ ذَالَّذی خَضَبَكَ بِدِمائِكَ؟ یا اَبَتاه مَنْ ذَالَّذی قَطَعَ وَریدَكَ؟ یا اَبَتاه مَن ذَالَّذی اَیتَمَنی عَلی صِغَرِ سِنّی ؟ یا اَبَتاه مَنْ لِلْیتیمَةِ حَتّی تَكْبُر؟ یا اَبَتاه مَنْ لِلنِّساء الْحاسِراتِ؟...؛ پدر چه كسی تو را با خونت رنگین كرد؟ بابا چه كسی رگهای گردنت را قطع نمود؟ بابا چه كسی مرا در كودكی یتیم نمود؟ بابا دختر یتیم را چه كسی پرستاری می كند تا بزرگ شود؟ بابا چه كسی بر بانوان غارت شده ترحم می كند؟..."
در همان موقع لبهای كوچك خود را بر لبهای بابای شهیدش نهاد و آنچنان گریه كرد كه غش كرد و به شهادت رسید. (12)

رموز عشق بر عالم نشان داد
لبش را بر لبش بنهاد و جان داد

 

4. دو طفلان حضرت زینب علیها السلام 
حضرت زینب كبری علیها السلام در حماسه عاشورا دوشادوش برادر حركت كرده و لحظه ای از ایثار و فداكاری باز نایستاد. آن گرامی در سفر كربلا دو یادگار از همسرش عبداللَّه بن جعفر داشت به نامهای عون و محمد كه هر دو در ركاب امام حسین علیه السلام به شهادت نائل شدند. عون بن جعفر هنگام شهادت رجز می خواند و می گفت:

اِن تُنْكِرُونی فَاَنَا بنُ جَعْفَرٍ
شَهیدُ صِدْقٍ فِی الْجَنانِ اَزْهَر
یطیرُ فیها بِجَناحٍ اَخْضَرٍ
كَفی بِهذا شَرَفاً فی الْمَعْشَرِ(13)

"اگر مرا نمی شناسید بدانید كه من از فرزندان جعفر طیار هستم؛ همان شهید راستین در بهشت درخشان.
او در آنجا با بالهای سبز خویش پرواز می كند و این شرافت خانوادگی در روز محشر بس است."
محمد نیز در هنگامه نبرد تن به تن با دشمن، این گونه آگاهی و معرفت خود را نشان می داد:

نَشْكُو اِلَی اللَّهِ مِنَ الْعُدْوانِ
قِتالَ قَوْمٍ فی الرَّدی عُمْیانِ
قَدْ تَرَكُوا مَعالِمَ الْقُرآنِ
وَ مُحْكَمَ التَّنْزیلِ وَ التِّبْیانِ(14)

"به خداوند متعال از دست دشمن [كینه توز] شكایت می كنیم، با قومی قتال می كنیم كه چشم حقیقت بین ندارند [و در افتادن به هلاكت كورند].
آنان آموزه های قرآن و آیات محكم آنرا فراموش كرده اند."
امام حسین علیه السلام بعد از شهادت آن دو نوجوان پیكرهای خون آلودشان را بغل گرفت و در حالی كه پاهایشان بر زمین كشیده می شد، آنها را به خیمه ها آورد. حضرت زینب علیها السلام بردباری فراوانی از خود نشان داد؛ آن گونه كه همه بانوان از خیمه ها بیرون آمدند امّا او بیرون نیامد. اول برای بی تابی نكردن و دوم اینكه مبادا چشم برادر به او بیفتد و ناراحت و شرمنده شود. (15) حضرت زینب علیها السلام اسوه صبر و بردباری بود امّا در دلش غوغایی وجود داشت.

من از تحریر این غم ناتوانم
كه تصویرش زده آتش به جانم
اگر دردم یكی بودی چه بودی
وگر غم اندكی بودی چه بودی

او با كوهی از غم و اندوه فرزندان خود را فدای برادر كرد، و هم او بود كه اطفال بی سرپرست برادر را با تمام وجود پرستاری نمود.

بتول دومین ام المصائب
چو خود را دید بی سالار و صاحب
بر اطفال برادر مادری كرد
بنات النعش را جمع آوری كرد

 

5. حرّ بن یزید ریاحی 
او كه یكی از فرماندهان نامی عرب بود، همراه با هزار نیروی جنگی برای مقابله با امام حسین علیه السلام و بستن راه آن حضرت به میدان آمده بود.
در روز عاشورا بعد از مشاهده جریانات گذشته، یكباره تصمیمی سرنوشت ساز گرفت و به مقصد توبه نزد امام علیه السلام آمد و با شرمساری تمام عرضه داشت: "جُعِلْتُ فِداكَ یابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَنَا صاحِبُكَ الَّذی حَبَسْتُكَ عَنِ الرُّجُوعِ وَ سایرْتُكَ فِی الطَّریقِ وَ جَعْجَعْتُ بِكَ فی هذَا الْمَكانِ وَ ما ظَنَنْتُ اَنَّ الْقَوْمَ یرُدُّونَ عَلَیكَ ما عَرَضْتَهُ عَلَیهِمْ وَ لایبْلُغُونَ مِنْكَ هذِهِ الْمَنْزِلَةَ، وَ اللَّهِ لَوْ عَلِمْتُ اَنَّهُمْ ینْتَهُونَ بِكَ اِلی ما اَری ما رَكِبْتُ مِثْلَ الَّذی رَكِبْتُ، فَانّی تائِبٌ اِلَی اللَّهِ مِمَّا صَنَعْتُ، فَتَری لی مِنْ ذلِكَ تَوْبة؟(16)؛ ای فرزند رسول خداصلی الله علیه وآله، فدایت شوم، من همان هستم كه تو را از بازگشت [به وطنت جلوگیری كردم و در راه همه جا قدم به قدم با تو آمدم [و مواظب بودم كه مبادا از راه منحرف شوی ] و تو را در این مكان [وحشتناك ] فرود آوردم و خیال نمی كردم آنان سخن تو را رد كنند و با تو تا این اندازه كینه ورزند. به خدا سوگند اگر می دانستم آنها با تو آن می كنند كه الان می بینم، هرگز [با تو] چنان رفتاری نمی كردم، امّا اینك از آنچه كرده ام به سوی خداوند توبه می كنم. آیا خداوند توبه مرا می پذیرد؟"

آمدم بر آستانت سر نهم سامان بگیرم
دل دهم دلبر بیابم جان دهم جانان بگیرم
آمدم پایت ببوسم تا مگر دستم بگیری
آمدم دردم بگویم از كَفَت درمان بگیرم
حرّ آزادم ولیكن بنده این خاندانم
در ردیف بندگانت گر توان عنوان بگیرم
ای حسین ای آنكه سبط رحمة للعالمینی
رخصتی كز تو جواز رحمت رحمان بگیرم
میهمان بودی و اول من به رویت راه بستم
چون ندانستم نباید راه بر مهمان بگیرم
خستم از این راه بستن چون دل اهل حرم را
آمدم شاید رضایت نامه از آنان بگیرم
آمدم با جان نثاری زینبت را شاد سازم
تا كه از زهرا به محشر سر خط غفران بگیرم
دست رد بر سینه ام مگذار و بگذر از خطایم
تا به راهت سینه را در معرض پیكان بگیرم

امام علیه السلام فرمود: "نَعَم یتُوبُ اللَّهُ عَلَیكَ فَاَنْزِلْ؛ بلی خداوند توبه تو را می پذیرد، فرود آی."
حرّ از امام حسین علیه السلام اجازه گرفت و وارد میدان كارزار شد و بعد از رشادتهای بی نظیر، پیكر مجروح و خون آلودش به زمین افتاد. امام حسین علیه السلام در كنارش حاضر شد و دست به صورت وی كشید و جسد نیمه جانش را نوازش داد و در آنحال فرمود: "اَنْتَ الْحُرُّ كَما سَمَّتْكَ اُمُّكَ وَ اَنْتَ الْحُرُّ فِی الدُّنیا وَ اَنْتَ الْحُرُّ فِی الآْخِرَة؛ تو همانگونه كه مادرت نامت را حرّ گذاشته، "حرّ" و آزاده ای. تو آزادمرد در دنیا و سعادتمند در جهان آخرت هستی." سپس امام دستمال مبارك خود را بیرون آورده و زخم سر حرّ را بست. (17)
آری امام حسین علیه السلام پیكر حرّ را نوازش كرد، خاكهای صورتش را كنار زد و زخم سرش را بست، امّا ای كاش هنگامی كه سر امام حسین علیه السلام در تنور خولی به خاكستر آلوده شد، كسی پیدا می شد تا آن سر نورانی را پاك كند و... .
 

6. حضرت قاسم بن الحسن علیهما السلام 
از مهم ترین مصائب روز عاشورا، مصیبت حضرت قاسم بن الحسن علیهما السلام است.
علامه مجلسی می نویسد: حضرت قاسم علیه السلام در حالی كه نوجوان بود و هنوز به سن تكلیف نرسیده بود، آمد و از امام حسین علیه السلام اجازه نبرد خواست. امام علیه السلام به او نگاه كرد و او را به آغوش چسبانید.
هر دو مدتی گریستند، آنگاه دوباره از امام حسین علیه السلام اجازه طلبید و امام اجازه نمی داد. قاسم همچنان التماس و اصرار می كرد و دست و پای امام را می بوسید.

جان زهرا كربلایی كن مرا
در ره قرآن، فدایی كن مرا
ای عمو! حق علی بت شكن
دست رد بر سینه قاسم مزن

تا اینكه رخصت گرفت و در حالی كه اشكهایش از شدت شوق روان بود، حركت كرد. او رجز می خواند و ضمن معرفی خود به كوفیان هشدار می داد كه ای نامردمان، آیا این چنین مهمان نوازی می كنند، حسین علیه السلام مهمان دعوت شده شماست!
در هنگامه جنگ یكی از لشكریان نانجیب كوفه به نام عمر بن سعد ازدی به قاسم علیه السلام حمله كرد و با ضربه شمشیر سر آن نوجوان هاشمی را شكافت و قاسم به روی زمین افتاد. در آن لحظه عموی خود را صدا زد، امام حسین علیه السلام با شنیدن ناله قاسم علیه السلام با شتاب تمام به سوی او آمد و به قاتل آن نوجوان هجوم برد، درگیر و دار جنگ جنازه قاسم پایمال سم ستوران شد. وقتی كه امام دشمن را كنار زد، بر بالین قاسم نشست، آن نوجوان در حال جان دادن بود و پای خود را بر زمین می سایید. امام علیه السلام كه به شدت ناراحت بود، فرمود:"عَزَّ وَ اللَّه عَلی عَمِّكَ اَنْ تَدْعُوهُ فَلا یجیبُكَ اَوْ یجیبُكَ فَلا ینْفَعُكَ؛ به خدا قسم برای عمویت خیلی سخت است كه او را صدا كنی و پاسخت ندهد، یا پاسخ دهد امّا به حال تو فایده ای نداشته باشد."
هر كس به زمین می افتاد، امام را صدا می زد و امام سریعاً به بالینش می آمد؛ امّا آه از آن ساعتی كه امام حسین علیه السلام با تن غرقه به خون در گودال قتلگاه افتاد، زینب كبری علیها السلام به كنار برادر آمد و فریاد بر آورد: "وا مُحَمَّداه! وا عَلیاه، وا جَعْفَراه!" سپس به عمر سعد خطاب كرد: "اَیقْتَلُ اَبا عَبْدِاللَّه وَ اَنْتَ تَنْظُرُ اِلَیهِ، آیا حسین كشته می شود و تو نظاره می كنی؟" سپس صدا زد: "اَما فیكُمْ مُسْلِم؟" آیا در میان شما یك مسلمان نیست؟"(18)
 

7. حضرت علی اصغرعلیه السلام 
امام حسین علیه السلام در روز عاشورا در هنگام وداع اول، جلو خیمه آمد و به خواهرش فرمود: "ناوِلُونی عَلیاً اِبْنی الطِّفْلَ حَتّی اُوَدِّعَهُ؛(19) پسر طفلم علی را به من دهید تا [برای آخرین بار او را ببینم و] با او وداع كنم." هنگامی كه امام علیه السلام علی اصغر را در بغل داشت، تیر حرمله آمد و كودك را در آغوش پدر به شهادت رساند.
در روایت دیگری آمده است:
هنگام وداع امام با خانواده، ام كلثوم از امام حسین علیه السلام در خواست كرد كه اگر ممكن است برای علی اصغرعلیه السلام شربتی آب طلب كند، امام كودك شش ماهه را به آغوش كشیده و به سوی لشكر كوفه آورد و فرمود:"یا قَوْمِ قَدْ قَتَلْتُمْ اَخی وَ اَوْلادی وَ اَنْصاری ، وَ ما بَقِی غَیرِ هذَا الطِّفْل وَ هُوَ یتَلَظّی عَطَشاً مِنْ غَیرِ ذَنْبٍ اَتاهُ اِلَیكُمْ فَاسْقُوُهُ شَرْبَةً مِنَ الْماءِ؛ ای مردم! شما برادرم، فرزندانم و یارانم را كشتید و به غیر از این كودك كسی نمانده است. او از تشنگی می سوزد در حالی كه هیچ گناهی ندارد. او را با جرعه ای آب سیراب سازید." و در عبارتی دیگر فرمود:" اِنْ لَمْ تَرْحَمُونی فَارْحَمُوا هذَا الطِّفْل؛ اگر به من رحم نمی كنید به این كودك [بی گناه ]رحم كنید." در همان لحظه كه امام مشغول صحبت بود، به دستور عمر سعد، حرملة بن كاهل اسدی با تیری گلوی علی اصغر را نشانه گرفت و گوش تا گوش آن كودك را شكافت. امام كف دست خود را از خون علی پر كرد و به سوی آسمان انداخت و فرمود: "اَللَّهمَّ اِنّی اُشْهِدُكَ عَلی هؤُلاءِ الْقَوْمِ فَاِنَّهُمْ نَذَرُوا اَنْ لایتْرُكُوا اَحَداً مِنْ ذُریةِ نَبیكَ؛ خدایا تو را شاهد می گیرم كه این مردم قصد كرده اند از فرزندان پیامبرت حتی یك نفر را هم زنده نگذارند." مصیبت چنان سوزناك بود كه امام با چشمانی اشكبار به پیشگاه خداوند عرضه داشت: "اَللَّهُمَّ احْكُم بَینَنا وَ بَینَ قَوْمٍ دَعَوْنا لِینْصُرُونا فَقَتَلُونا؛ خدایا بین ما و مردمی كه ما را دعوت كرده اند تا یاریمان كنند، امّا ما را می كشند، خودت داوری كن!"
امام زمان علیه السلام در زیارت ناحیه مقدسه می فرماید: "اَلسَّلامُ عَلی عَبْدِاللَّهِ بْنِ الْحُسَینِ علیه السلام اَلطِّفْلِ الرَّضیعِ اَلْمَرْمِی الصَّریعِ اَلْمُتَشَحَّطِ دَمَاً، اَلْمُصَعَّدِ دَمُهُ فِی السَّماءِ، اَلْمَذْبُوحِ بِالسَّهْمِ فی حِجْرِ اَبیهِ، لَعَنَ اللَّهُ رامِیهُ حَرْمَلَةَ بْنَ كاهِلِ الْاَسَدِی؛(20) سلام بر عبدالله بن حسین علیه السلام، همان كودك شیر خواره ای كه هدف تیر ستم قرار گرفت و به خونش آغشته گردید و خون او به سوی آسمان صعود كرد و در آغوش پدر با تیر مذبوح گردید. خداوند قاتلش حرملة بن كاهل اسدی را لعنت كند"

بچه ناقه صالح بَرَت ای داور من
نیست در رتبه فزون تر زعلی اصغر من
چونكه تو خواسته ای باد فدای ره تو
سر من، پیكر من، اكبر من، اصغر من

 

8. حضرت علی اكبرعلیه السلام 
در زیارت نامه حضرت علی اكبرعلیه السلام آمده است: "اَلسَّلامُ عَلَیكَ یا اَوَّلَ قَتیلٍ مِنْ نَسْلِ خَیرِ سَلیلٍ مِنْ سُلالَةِ اِبْراهیمَ الْخَلیلِ صَلَّ اللَّهُ عَلَیكَ وَ عَلی اَبیكَ؛(21) سلام بر تو ای اولین شهید از نسل بهترین سلاله پاك از سلسله ابراهیم خلیل علیه السلام. درود خداوند بر تو و پدرت باد."
علی اكبر اولین شهید بنی هاشم در روز عاشورا است. او چنان به پیامبرصلی الله علیه وآله شباهت داشت كه امام حسین علیه السلام هنگام وداع با وی روبه آسمان كرده و فرمود: "اَللَّهُمَّ اشْهَدْ عَلی هؤُلاءِ الْقَوْمِ فَقَدْ بَرَزَ اِلَیهِمْ غُلامٌ اَشْبَهُ النَّاسِ خَلْقاً وَ خُلْقاً وَ مَنْطِقاً بِرَسُولِكَ كُنَّا اِذَا اشْتَقْنا اِلی نَبِیكَ نَظَرْنا اِلی وَجْهِهِ؛(22) خداوندا! تو بر این قوم گواه باش، جوانی به مصاف آنان می رود كه از نظر خلقت و خُلق و خُوی و سخن گفتن شبیه ترین مردم به رسول توست، ما هرگاه مشتاق دیدار پیامبر تو می شدیم به سیمای این جوان می نگریستیم."
آری علی اكبر از هر لحاظ شبیه پیامبرصلی الله علیه وآله بود و اهل مدینه هر گاه به دیدار پیامبر مشتاق می شدند، به علی اكبر نظاره می كردند. امام حسین علیه السلام چنان به علی علاقه داشت كه با دیدن وی غمهای وجودش بر طرف می شد و فرح و آرامش ویژه ای احساس می كرد و هرگز خواسته های علی اكبر را بی پاسخ نمی گذاشت.
وقتی علی اكبرعلیه السلام به سوی میدان می رفت، امام نگاهی مأیوسانه به او انداخت و با صدای بلند آیه اِنَّ اللَّهَ اصْطَفی... (23) را قرائت كرد. (24)

من نگویم مرو ای ماه، برو
لیك قدری بَرِ من راه برو
ای جگر گوشه من ای پسرم
هیچ دانی كه چه آری به سرم
مرو این گونه شتابان زِبرم
قدری آهسته من آخر پدرم

مدتی جنگید، پیكار سخت او را تشنه كرد، به سوی خیمه آمد و عرضه داشت: "یا اَبَةُ! اَلْعَطَشُ قَدْ قَتَلَنی وَ ثِقْلُ الْحَدیدِ اَجْحَدَنی فَهَلْ اِلی شَرْبَةٍ مِن ماءِ سَبیلٍ اَتَقَوّی بِها عَلَی الْاَعْداءِ؛ پدر جان! تشنگی مرا هلاك می كند و سنگینی سلاح مرا به زحمت انداخته. آیا امكان دارد برای من شربت آبی تهیه كنید تا نفسی تازه كرده و در دفع دشمنان نیرو بگیرم؟"
هوای گرم، حرارت جنب و جوش در میدان نبرد با اسب و تشنگی، همه و همه بر علی اكبر سخت بود، به این جهت از امام با ادب تمام آب خواست.
امّا امام حسین علیه السلام با شنیدن این تقاضای علی، گریه كرد و فرمود: پسرم بر من دشوار است كه تقاضایی كنی و نتوانم آن را بر آورده سازم. امام علیه السلام انگشتر خودش را به او داد و فرمود: آن را در دهان بگذار و به سوی دشمن باز گرد، امیدوارم به زودی به دست جدّت سیراب شوی.

بودند دیو و دد همه سیراب و می مكید
خاتم، زقحط آب سلیمان كربلا

اندكی جنگید و تعدادی از دشمن را به هلاكت رساند تا اینكه در آستانه شهادت قرار گرفت و ندایش بلند شد: "یا اَبَتاه هذا جَدّی رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله قَدْ سَقانی بِكَأْسِهِ الْاَوْفی شَرْبَةً لا اَظْمَاُ بَعْدَها اَبَداً؛ بابا! این جدّم رسول الله است كه مرا با كاسه ای از آب گوارا سیراب كرد كه هر گز بعد از آن تشنه نخواهم شدم." دشمنان ریختند و بدن علی را با شمشیرهایشان قطعه قطعه كردند. امام سریعاً به بالین علی اكبر آمد و با چشمانی اشكبار فرمود: "قَتَلَ اللَّهُ قَوْماً قَتَلُوك؛ [پسرم!] خداوند بكشد آنانی را كه تو را كشتند." آنگاه خم شد، صورت بر چهره خون آلود علی نهاد؛ "فَوَضَعَ خَدَّهُ عَلی خَدِّهِ" سپس اضافه كرد: "علَی الدُّنیا بَعْدَكَ الْعَفا؛(25) بعد از تو خاك بر سر این دنیا."

گلی كه بی تو بروید به خاك یكسان باد
مهی كه بی تو درآید به ابر پنهان باد
***
لشكر كوفه همه استاده
به تماشای شه و شه زاده
شه روی نعش علی افتاده
همه گفتند حسین جان داده
به یقین جان حسین بر لب بود
آن كه جان داد به او زینب بود(26)

 

9. حضرت عباس علیه السلام 
منم یك عمر پابست ابوالفضل
اسیر دیده مست ابوالفضل
نبوده غیر عشقش حاصل من
كه نامش بوده تسبیح دل من
تمام عمر را یا ایها الناس

تپشهای دلم می گوید عباس عباس بن علی علیهما السلام چون دید همه افراد سپاه از اصحاب و برادران به شهادت رسیده اند، در حالی كه مشتاق دیدار پروردگارش بود پرچم را برگرفت و به سوی برادر آمده عرضه داشت:
برادر جان! آیا اذن میدان هست؟ امام علیه السلام سخت منقلب شد و گریست، سپس فرمود: "یا اَخی كُنْتَ الْعَلامَةَ مِنْ عَسْكَری وَ مَجْمَعَ عَدَدِنا فَاِذا اَنْتَ غَدَوْتَ یؤُلُ جَمْعُنا اِلَی الشَّتاتِ؛ برادرم! تو نشان [پایداری ] و ركن سپاه ما بودی، اگر تو بروی جمع ما پراكنده می شود."
عباس علیه السلام گفت: جانم فدایت باد! ای سرورم! سینه ام از زندگی دنیا به تنگ آمده و می خواهم از این منافقان انتقام بكشم! امام علیه السلام فرمود: "اِذا غَدَوْتَ اِلَی الْجِهادِ فَاطْلُبْ لِهؤُلاءِ الْاَطْفالِ قَلیلاً مِنَ الْماءِ ؛ اینك كه قصد جهاد داری، برای این كودكان اندكی آب بیاور."
عباس مشك بر دوش رهسپار میدان شد، با كشتن هشتاد نفر وارد آب فرات گردید، شدیداً تشنه بود، خواست كفی آب بیاشامد امّا به یاد تشنگی امام و اهل حرم افتاد، آب را بر روی آب ریخت، مشك را پر كرد و راهی خیمه ها شد؛ امّا دشمنان او را احاطه كردند، دست راست و چپش را قطع نمودند، تیری بر مشك و تیری هم بر سینه اش نشست. (27)
هنگامی كه حضرت عباس علیه السلام از اسب به زمین افتاد، با صدای بلند امام حسین علیه السلام را ندا داد:
"اَدْرِكْنی یا اَخی ؛ برادرم! مرا دریاب." امام همانند باز شكاری به كنار عباس رسید، مشاهده كرد كه دو دستش قطع شده، پیشانی اش شكسته و چشمش در اثر اصابت تیر مجروح شده بود.

كربلا كعبه عشق است و من اندر احرام
شد در این قبله عشّاق دو تا تقصیرم
دست من خورد به آبی كه نصیب تو نشد
چشم من داد از آن آب روان تصویرم
باید این دیده و این دست دهم قربانی
تا كه تكمیل شود حج من و تقدیرم(28)

امام با كمر خمیده به پیكر به خون آغشته عباس نگریست و بر بالین او نشست و گریه كرد و فرمود: "اَلآنَ اِنْكَسَرَ ظَهْری وَ قَلَّت حیلَتی وَ شَمَّتْ بی عَدُوّی ؛ اكنون كمرم شكست و تدبیر و چاره ام كم شد و مورد شماتت دشمنم قرار گرفتم." و بعد از آن بود كه احساس غربت و تنهایی نمود. شاعر عرب سید جعفر حلّی از زبان امام حسین علیه السلام خطاب به حضرت عباس می گوید:

هذا حُسامُكَ مَنْ یذِلُّ بِهِ الْعِدی
وَ لِواكَ هذا مَنْ بِهِ یتَقَدَّمُ

"[عباس!] این شمشیر توست، چه كسی بعد از تو با آن دشمنان را ذلیل و خوار خواهد كرد؟ و این عَلَم توست، چه كسی آن را در صف مقدم بر خواهد افراشت."

اَلْیوْم نامَتْ اَعْینٌ بِكَ لَمْ تَنُم
وَتَسَهَّدَتْ اُخْری وَ قَلَّ مَنامُها

"امروز چشمانی كه [از ترس تو ]آرامش نداشتند راحت می خوابند؛ امّا گروه دیگر (دخترانم) نخواهند خفت و خوابشان اندك خواهد بود."

اَخی ! مَنْ یحْمی بَناتَ مُحَمَّدٍ
اِنْ صِرْنَ یسْتَرْحَمْنَ مَنْ لا یرْحَم(29)

"برادر! چه كسی از دختران محمدصلی الله علیه وآله [بعد از شهادت تو ]محافظت خواهد كرد؟ و چه كسی پناه خواهد داد به آنان اگر آنان از دست نامردمان پناهی بجویند."
 

10. شهادت امام حسین علیه السلام 
عالم همه قطره اند و دریاست حسین
شاهان همه بنده اند و مولاست حسین
ترسم كه زقاتلش شفاعت بكند
از بس كه كرم دارد و آقاست حسین

امام حسین علیه السلام در وداع آخرین خود، امام سجادعلیه السلام را به آغوش گرفت و گردن به گردن او نهاد و گریه سختی كرد و هنگام خداحافظی فرمود: "یا وَلَدی بَلِّغْ شیعَتی عَنِّی السَّلام فَقُلْ لَهُمْ اِنَّ اَبی ماتَ غَریباً فَانْدُبُوهُ وَ مَضی شَهیداً فَابْكُوهُ؛ پسرم! به شیعیانم سلام برسان و به آنان بگو كه پدرم غریبانه از دنیا رفت، پس برای [مصیبت ]او ناله كنید. او به شهادت رسید، پس بر او گریه كنید [و اشك بریزید]." آنگاه دختران و خواهرانش را صدا زد و فرمود: "یا سُكَینَةُ یا فاطِمَةُ یا زَینَب یا اُمَّ كُلْثُوم عَلَیكُنَّ مِنّی السَّلام؛ ای سكینه، ای فاطمه، ای زینب، ای ام كلثوم، از همه تان خدا حافظ؟"
سكینه گفت: بابا آیا واقعاً می خواهی به سوی مرگ بروی؟ امام فرمود: دخترم! "كَیفَ لایسْتَسْلِمُ.. مَنْ لا ناصِرَ لَهُ وَ لامُعینَ؛ كسی كه یار و یاوری ندارد چگونه تسلیم مرگ نباشد." سكینه گفت: پس ما را به حرم جدّمان برگردان! امام علیه السلام فرمود: "هَیهاتَ لَوْ تُركَ الْقَطا لَنام؛ اگر مرغ قطا را رها می كردند در آشیانه اش می خوابید." با شنیدن این سخن ناله و افغان بانوان حرم بلند شد. سكینه بیش از همه گریه می كرد، امام دخترش را به آغوش كشید و به سینه اش چسبانید و اشكهایش را پاك كرد و فرمود:

سَیطُولُ بَعْدی یا سُكَینَةُ فَاعْلَمی
مِنْكَ البُكاءُ اِذِا الْحِمامُ دَهانی
لا تُحْرِقی قَلْبی بِدَمْعِكَ حَسْرَةً
مادامَ مِنّی الرُّوحُ فی جُثْمانی (30)

"سكینه جانم! بدان كه بعد از مرگ من گریه تو طولانی خواهد شد.
دخترم! تا وقتی كه من زنده ام و روح در بدن دارم با اشكهایت دلم را مسوزان."
بعد از آنكه امام حسین علیه السلام به شهادت رسید، سكینه دختر امام حسین علیه السلام كنار پیكر پاك پدر آمد و آنچنان ناراحت بود كه به حالت اغماء افتاد. در آنحال شنید كه امام حسین علیه السلام می فرماید:

شیعَتی ما اِنْ شَرِبْتُم ماءَ عَذْبٍ فَاذْكُرونی
اَوْ سَمِعْتُمْ بِغَریبٍ اَوْ شَهیدٍ فَانْدُبونی(31)

شیعیان من! هر گاه آب گوارائی می نوشید، [عطش ] مرا یاد كنید و یا اگر شنیدید كسی غریب یا شهید شده است، در مورد [غربت و مظلومیت و شهادت ] من گریه و ندبه كنید."
در همان حال زینب كبری علیه السلام نیز در گودال قتلگاه در كنار پیكر مقدس برادر درد دل خود را با رسول خداصلی الله علیه وآله و با مادرش فاطمه علیها السلام در میان گذاشت:

چون روی در بقیع به زهرا خطاب كرد
وحش زمین و مرغ هوا را كباب كرد
كای مونس شكسته دلان حال ما ببین
ما را غریب و بی كس و بی آشنا ببین
تنهای كشتگان همه در خاك و خون نگر
سرهای سروران همه بر نیزه ها ببین
آن تن كه بود پروشش در كنار تو
غلطان به خاك معركه كربلا ببین

زینب كبری آرام نشد، نشست و پیكر بی سر برادر را به آغوش كشید و لبها را بر حلقوم بریده امام قرار داد و می بوسید و می گفت: "اَخی لَوْ خُیرْتُ بَینَ الرَّحیلِ وَ الْمُقامِ عِنْدَكَ لَاخْتَرْتُ الْمُقامَ عِنْدَكَ وَ لَوْ اَنَّ السُّباعَ تَأكُلُ مِنْ لَحْمی یابْنَ اُمّی لَقَدْ كَلَلْتُ عَنِ الْمُدافِعَةِ لِهؤُلاءِ النِّساءِ وَ الْاَطْفالِ وَ هذا مَتْنی قَدْ اُسْوِدَ مِنَ الضَّرْبِ؛(32)
اگر اختیار رفتن و ماندن نزد تو را داشتم، پیش تو می ماندم؛ گر چه درندگان صحرا از گوشت تنم می خوردند. ای پسر مادرم، پاسداری كردن این زنان و كودكان برای من خیلی سخت است. در راه دفاع از آنان بدنم از شدت ضربات وارده سیاه شده است."

به سوی شام و كوفه ات چه ظالمانه می برند
نمی روم ولی مرا، به تازیانه می برند
سر تو را به نوك نی، زدند این ستمگران
نمی روم ولی مرا، به این بهانه می برند

 

پی نوشت ها:
 1) الغدیر، علامه امینی، دار الكتاب العربی، بیروت، ج 3، ص 246.
2) تاریخ طبری، محمد بن جریر طبری، نشر اعلمی، بیروت، ج 4، ص 266.
3) تهذیب الاحكام، شیخ طوسی، دار الكتب الاسلامیه، 1365 ش، ج 6، ص 113.
4) مصباح كفعمی، ابراهیم كفعمی نشر رضی، 1405 ق، ص 741.
5) بحار الانوار، علامه مجلسی، نشر الوفاء، بیروت، 1404، ج 22، ص 288.
6) ارشاد شیخ مفید، نشر كنگره، قم، 1413، ص 411.
7) روضة الشهداء، ملا حسین كاشفی، نشر اسلامیه، تهران، 1371 ش، ص 230.
8) معالی السبطین، محمد مهدی حائری، نشر صبح صادق، 1425 ق، ص 226؛ روضة الشهداء، ص 231.
9) بحار الانوار، ج 44، ص 372.
10) ارشاد مفید، ص 433؛ كشف الغمه، علی بن عیسی اربلی، نشر بنی هاشمی، 1381 ش، ج 47؛ لهوف، سید بن طاووس، نشر جهان، 1348 ش، ص 148.
11) همان.
12) معالی السبطین، ص 584؛ موسوعة شهادة المعصومین علیهم السلام، گروه حدیث پژوهشكده باقر العلوم، نشر نور السجادعلیه السلام، 1380 ش، ج 2، ص 384.
13) بصار العین فی انصار الحسین علیه السلام، محمد سماوی، نشر بصیرتی، قم، ص 76 و 77.
14) سوگنامه آل محمدصلی الله علیه وآله، محمدی اشتهاردی، نشر ناصر، 1370 ش، ص 292.
15) همان.
16) ارشاد مفید، ص 452.
17) امالی صدوق، نشر الاسلامیه، 1363 ش، ص 153؛ معالی السبطین، ص 336؛ بحار الانوار، ج 45، ص 14.
18) بحار الانوار، ج 45، ص 34؛ ارشاد مفید، ص 461.
19) بحار الانوار، ج 45، ص 46؛ تاریخ طبری، محمد بن جریر طبری، موسسه اعلمی، بیروت، 1403، ج 4، ص 42؛ مقتل ابی مخنف، نشر علمیه، قم، ص 171.
20) معالی السبطین، ص 398 و 390؛ بحار الانوار، ج 45، ص 66؛ موسوعة شهادة المعصومین علیهم السلام، ج 2، ص 324.
21) بحار الانوار، ج 45، ص 65، الاقبال، سید ابن طاوس، دار الكتب الاسلامیه، 1367 ش، ص 537؛ لهوف، ص 112.
22) همان.
23) آل عمران / 33.
24) معالی السبطین، ص 376.
25) بحار الانوار، ج 45، ص 44؛ مثیر الاحزان، ابن نما حلّی، مدرسه امام مهدی علیه السلام، 1406 ق ؛ ارشاد مفید، ص 459.
26) علی لسانی.
27) موسوعة كلمات الامام الحسین علیه السلام، گروه حدیث باقر العلوم علیه السلام، نشر معروف، 1416 ق، ص 566.
28) شعر از حسان.
29) شهداء اهل البیت، حاج حسین شاكری، چاپ ستاره، 1420، ص 102؛ معالی السبطین، ص 407.
30) مناقب، ج 3، ص 257.
31) مستدرك الوسائل، حاج میرزا حسین نوری، نشر آل البیت، قم 1408 ق، ج 17، ص 27، مصباح كفعمی، ص 741؛ موسوعة شهادة المعصومین علیهم السلام، ج 2، ص 324.
32) معالی السبطین، ص 476.
 

منبع: مبلغان، شماره 87