دوشنبه, 21 مهر 1393 ساعت 14:00
خواندن 1547 دفعه

پاسخ به شبهات فخر رازی در مسأله امام - محمدجواد سرساز یزدی

فصل اوّل : معرفی فخر رازی و تفسیرش

الف-شرح حال مصنف :

محمد بن عمر بن حسین بن علی طبرستانی الاصل  رازی الولاده، قرشی النسب فخر الدین لقب، تمیمی بکریّ القبیله، ابو عبد اللّه الکنیه، امام رازی و فخر رازی و امام فخر الدین الشهره، به شیخ الاسلام و ابن الخطیب و ابن خطیب الریّ هم متصف، اشعری الاصول، شافعی الفروع، «از فحول حکما و علماء شافعیّه»، جامع علوم عقلیّه و نقلیّه، در تاریخ و کلام و فقه و اصول و تفسیر و حکمت و علوم ادبیه و فنون ریاضیّه، وحید عصر خویش و مرجع استفاده افاضل بود.   وی در خاندانی از اهل علم در«25 رمضان المبارک 544 یا به قولی 543»در شهر ری متولّد شد.
استاد نخستین او در فقه و کلام پدرش بود.در مقدمه رساله تحصیل الحقّ که سلسله اساتید خود را در فقه تا امام شافعی بر می‏شمارد، از پدرش ضیاء الدین عمر آغاز کرده است.وی پس از مرگ پدرش چندی در نزد فقیه شافعی کمال الدین سمنانی متوفّی 575 تلمذ کرد...
وفات فخر رازی روز دوشنبه عید فطر اسلامی *در این نوشه اشکالات تفسیر کبیر در مسأله امامت مطرح شده و از بحث فضائل ائمه علیهم السلام و آنچه فخر رازی برای اثبات برتری ابو بکر و... بر علی علیه السلام و...آورده صرف نظر نموده و آن را به فرصت دیگری موکول نمودیم.
نیاکان متأخر او مکی الاصل بودند.
پدرش ابو القاسم ضیاء الدین عمر خطیب ری، شاگرد ابو محمد بغوی فقیه بزرگ شافعی بود.

 

دانلود مقاله

 

منبع: مجله کیهان اندیشه - شماره 68