سه شنبه, 30 مهر 1398 ساعت 16:34
خواندن 472 دفعه

دو رکن اصلی مهدویت درکتب معتبراهل سنت

کسی‌که منتظرنابودی ظلم است، باید به اندازه توانش با آن مقابله کند و بی‌تفاوت نباشد. کسی‌که منتظر مهمان عزیزی می‌باشد، باید خانه دل را ازآلودگی‌ها تمییز کند و از گناهان بپرهیزد، تا دل و جانش قابلیت و ظرفیت پذیرایی از مهمان را داشته باشد، مهمانی به نام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که نبی مکرم اسلام فرمودند: «مهدی از عترتم و از فرزندان فاطمه است.»[1]

منتظر باید به دل و جانش صفا و جلا بدهد، یعنی مواظب ورودی‌های اقیانوس دل و جانش باشد، هم‌چون گوش و چشم و زبان، تا نورانیت دل حاصل شود، و نور مهدی فاطمه درآن تجلی کند، این است معنای واقعی انتظار فرج، که در روایات، آن را افضل عبادات شمرده‌اند.[2] و رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «اگر از روزگار بیش از یک روز باقی نمانده باشد، خدا در آن روز، مردی از اهل بیت من را، مبعوث خواهد کرد تا زمین را از عدل و داد پر کند، بعد از آن‌که از جور پر شده باشد.»[3]

ای منتظران ظهور منجی بشریت!

بدانیم و بدانید و بیان کنید که حضرت مهدی از اهل بیت رسول خدا، خواهد بود، مبعوث شدن او یک امر حتمی است، اعتقاد به آن از ضروریات دین می‌باشد و یک واقعیتی است که در کتاب‌های شیعه و سنی و ادیان دیگر بیان شده است، اما متاسفانه آن‌قدر این امر مهدی‌باوری و انتظار در کشورهای سنی مذهب و غیره، مسکوت گذاشته شده که هیچ اطلاعی از این آقای خوبی‌ها و مهربانی‌ها ندارند و بعضی‌ها ما شیعیان را به‌خاطر اعتقاد به حضرت مهدی، به باد مسخره می‌گیرند، غافل ازاین‌که در معتبرترین کتب آنان و نزد مذاهب چهارگانه آن‌ها احادیثی درباره مهدی، موجود می‌باشد.

و از همه مهم‌تر اگر به این احادیث مربوط به امام مهدی دقت شود، از کلمات «یَخرُجُ» (خروج می‌کند) و یا «یَبعَثُ» (فرستاده می‌شود) استفاده شده است، که هر دو دلالت بر وجود امام دارد و در هیچ حدیثی از کتب شیعه و سنی کلمه «یولد» (متولد می‌شود) یافت نمی‌شود.

پس چرا بعضی‌ها می‌گویند این شخص در آخرالزمان متولد خواهد شد، و هنوز متولد نشده است. دقت کنیم تا جزو منتظرین ظهورش باشیم، نه منتقدین وجودش، و انتظار و اعتقاد بدون اظهار ارادت و عمل کافی نیست.

 

پی‌نوشت:

 

[1]. الحافظ أبي داود سليمان بن الأشعث السجستاني، سنن أبي داود، تحقيق وتعليق سعيد محمد اللحام، دارالفکر، 1410ق، کتاب المهدی، ج2، ص310، ح4284، «قالت : سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول :المهدى من عترتي من ولد فاطمة»

الحافظ أبي عبد الله محمد بن يزيد القزويني ابن ماجه، سنن ابن ماجه، دارالفکر، ج2، باب خروج المهدی،ص1368، ح4086«المهدی من ولد فاطمه»

[2]. الامام الحافظ أبي عيسى محمد بن عيسى بن سورة الترمذي، حققه وصححه عبد الوهاب عبد اللطيف، دار الفكر للطباعة والنشر، ج5 ص 225،  باب فی انتظار الفرج،  ح3642. «قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم سلوا الله من فضله فإن الله يحب أن يسأل وأفضل العبادة انتظار الفرجسنن الترمذي»

[3]. الحافظ أبي داود سليمان بن الأشعث السجستاني، سنن أبي داود، تحقيق وتعليق سعيد محمد اللحام، دارالفکر، 1410ق، کتاب المهدی، ج2، ص310،ح4283، «قال: لو لم يبق من الدهر إلا يوم لبعث الله رجلا من أهل بيتي يملأها عدلا كما ملئت جورا»

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن