چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 16:34
خواندن 530 دفعه

بشارت به ظهور منجی در ادیان دیگر

قرآن كريم در اين باره مي‌فرمايد: «وَ لَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الاْرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّــلِحُونَ» (انبياء، 105) در «زبور» بعد از ذكر (تورات) نوشتيم: بندگان شايسته‌ام، وارث (حكومت) زمين خواهند شد!.

در روايتي امام باقر (عليه السلام) مي‌فرمايد: «هم اصحاب المهدي في آخر الزمان»؛ مقصود از بندگان شايسته‌اي كه وارث حكومت زمين مي‌شوند، ياران حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در آخرالزمان هستند.[1] بنابراين در كتاب «زبور» حضرت داود بشارت به حكومت عدل حضرت مهدي داده شده است.

جالب آن كه در كتاب «مزامير داود» كه امروز جزء كتابهاي عهد قديم است، عين تعبيري كه در آيه فوق آمده يا مشابه آن در چند مورد ديده مي‌شود و نشان مي‌دهد با تمام تحريفاتي كه در اين كتابها به عمل آمده، اين قسمت هم چنان از دستبردها مصون مانده است. از آن جمله در مزمور 37 جمله 9 مي‌خوانيم: زيرا كه شريران منقطع مي‌شوند و اما متوكّلان به خداوند، وارث زمين خواهند شد.

در جاي ديگر همين مزمور جمله 11 مي‌خوانيم: اما متواضعان وارث زمين شده از كثرت سلامتي متلذذ خواهند شد. در جمله 27 نيز مي‌گويد: زيرا متبركان خداوند، وارث زمين خواهند شد، اما ملعونان وي، منقطع خواهند شد...[2] اينها عناويني است كه در قرآن مجيد از آن تعبير به بندگان شايسته شده است.

در كتاب زند (كتاب مذهبي زردشتيان در اين باره آمده است: لشكر اهريمنان با ايزدان دائم در روي خاكدان محاربه و كشمكش دارند و غالباً پيروزي با اهريمنان باشد... آن گاه فيروزي بزرگ از طرف ايزدان مي‌شود و اهريمنان را منقرض مي‌سازند... و بعد از پيروزي ايزدان و برانداختن تبار اهريمنان، عالم كيهان، به سعادت اصلي خود رسيده، بني‌آدم بر تخت نيكبختي خواهند نشست).

در كتاب صفيناي نبي، فصل 3 در آيه 6 و 7 مي‌گويد: به منظور گردآوردن طوايف بشر بر يک دين حق، سلاطين دول مختلفه را نابود كنم، آن وقت برگردانيم به قومها لب پاكيزه براي خواندن همه به نام خداي و عبادت كردن ايشان به يک روش.

«شاكموني»، پيغمبر هندوها در كتاب مذهبي خود مي‌گويد: پادشاهي دولت دنيا به فرزند سيد خلايق دو جهان «كشن» بزرگوار تمام شود و او كسي باشد كه بر كوههاي مشرق و مغرب دنيا حكم براند و بر ابرها سوار شود و دين خدا يک دين شود و دين خدا زنده گردد.

در انجيل متي فصل 24 آيه 27 و 30 آمده است:...چون برق كه از مشرق بيرون مي‌آيد و تا مغرب ظاهر مي گردد، آمدن فرزند انسان نيز چنين خواهد بود... خواهند ديد فرزند انسان را بر ابرهاي آسمان كه مي‌آيد با قدرت و جلال عظيم...

باز در انجيل متي فصل 25 آيه 21 گويد: و چون فرزند انسان در جلال خود خواهد آمد با جمع ملائكه مقدسه بر كرسي بزرگي قرار خواهندگرفت.

اين بود نمونه‌اي از بشارتهاي اديان و مذاهب ديگر در مورد مصلح جهاني حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) البته همه اديان، مصلح جهاني را به نام مهدي، نناميده‌اند و هر مذهب و كيش او را به نام مورد پذيرش همان آيين معرفي كرده است، ولي از قراين و شواهد به خوبي مي‌توان فهميد كه مقصود همه آن ها همان مهدي، از دودمان رسالت اسلامي است.[3]

در روايتي از امام باقر (عليه السلام) نيز نقل شده است كه فرمود: حضرت موسي، در سِفر اولي، نگاه كرد و قدرت و منزلت قائم آل محمد را مشاهده نمود، سپس درخواست نمود تا خداوند او را قائم آل محمد قرار دهد، خداوند به او فرمود كه آن حضرت از ذريه و فرزندان احمد (صلي الله عليه و آله) است. سپس بار ديگر در سِفر دوم، نگريست و دوباره مانند همان مطلب قبلي را ديد و همان درخواست را از خداوند نمود و همان جواب را شنيد؛ همچنين در سِفر سوم، نظر كرد و...[4]

بنابراين در اديان و كتابهاي آسماني سابق نيز بشارت به حكومت عدل امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) بوده است. هر چند بر اثر تحريفاتي كه واقع شده، اين گونه تصريحاتي كه در اين روايت آمده، الان وجود ندارد.

 

 

پي‌نوشتها:

[1]. تأويل الآيات، سيد شرف الدين حسيني استر آبادي، ص 326، انتشارات جامعه مدرسين.

[2]. اقتباس از تفسير نمونه، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران، ج 13، ص 520، دارالكتب الاسلامية.

[3]. ر.ك: مصلح جهاني، سيد هادي خسروشاهي، ص 58ـ61، انتشارات اطلاعات / مهدي در بشارتهاي آسماني، محمد فقيه نيا، نشر بنياد پژوهش هاي علمي فرهنگي نورالاصفيا / او خواهد آمد، علي اكبر مهدي پور، نشر مؤسسه انتشارات رسالت.

[4]. الغيبه، محمد بن ابراهيم نعماني، ص 240، مكتبة الصدوق، تهران / الصراط المستقيم، علي بن يونس نباطي بياضي، ج 2، ص 257، چاپ كتابخانه حيدريه نجف.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن